2008
ISG ULUSAL DÜZEYDE EN İYİ UYGULAMA ÖRNEĞİ
     Tarih: 25.06.2008


İÇDAŞ AŞ, 5.Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Bölgesel Konferansı Risk Değerlendirme Yarışmasında Ulusal Düzeyde En İyi Uygulama Örneği Seçilmiştir .
 

İÇDAŞ DEŞARJ SUYUNDA BALIK ÜRETİM ÇİFTLİĞİ
     Tarih: 25.06.2008


Biga Demir Çelik Tesisimiz soğutma suyu deşarjında balık üretim tesisimiz devreye alındı. 11.07.2008 tarihinde resmi olarak faaliyete geçen tesiste yılda 25 ton çipura ve levrek üretilebilecek. 4 adet havuz bulunan tesisimizin su ihtiyacı demir çelik tesisi deşarj suyundan karşılanıyor. Demir çelik tesisi deşarj suyu sıcaklıklarının balık üretimi için ideal sıcaklık aralıklarında olması ve suda çözünmüş oksijen miktarı yüksek olması nedeni ile açık denizde 12-16 ayda yapılan balık hasatının tesisimize 9 ay gibi kısa bir sürede yapılacaktır.
 

 
11. ENDÜSTRİYEL KİRLENME KONTROLÜ SEMPOZYUMU
     Tarih: 25.06.2008

İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından 11-13 Haziran 2008 tarihleri arasında İTÜ Maslak Kampusu, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen; ülkemizde endüstriyel kirlenme ile ilgili teorik ve uygulamaya dönük araştırma sonuçlarının, uygulamada elde edilen deneyimler ve karşılaşılan problemlerin bilimsel seviyede tartışıldığı 11. Endüstriyel Kirlenme Kontrolü Sempozyumuna şirketimiz sponsor olmuştur.
 
Ayrıca 2.gün firmamız tarafından; Çevre Yönetim Sistemleri konulu panelde ‘’ Atık Yönetimi Ve Endüstriyel uygulaması’’ hakkında  Demir Çelik sektöründeki atık yönetimi konusunda örnek uygulamaları içeren bir sunum gerçekleştirilmiştir.
 

 

 
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
     Tarih: 25.06.2008

 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
 
Çanakkale’de 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası Etkinliklerine katılım ve Katkılarımızdan dolayı, Vali Sn. Orhan Kırlı tarafından Genel Müdürümüz Sn. Bülend Engin beye teşekkür plaketi verildi.
 

 
AB ÇEVRE ÖDÜLÜ İÇDAŞ'IN
     Tarih: 25.06.2008
 
İÇDAŞ, AB’nin Çevre Ödülleri Türkiye Programı’ndaki ‘Yönetim Kategorisi’nde birinciliği elde ederek ülkemizi Avrupa’da temsil etmeye hak kazandı.
 
AB’nin en prestijli ödülleri “AB Çevre Ödülleri” (European Business Awards for the Environment) Türkiye’de sahiplerini buldu. AB’ye üye 25 ülkenin yanı sıra katılım sürecinde ve aday olan ülkelerde düzenlenen “AB Çevre Ödülleri”, Bölgesel Çevre Merkezi – REC Türkiye ve Sürdürülebilir Gelişme İçin Çevre Platformu (SGCP) tarafından  gerçekleştirilmektedir.
 
Şirketlerin çevresel ve sosyal sorumluluk politikalarının ölçümlendiği ödül programı çerçevesinde, ‘Yönetim’, ‘Ürün’ ve ‘Süreç’ olmak üzere toplam 3 kategoride 6 şirket ödül almaya hak kazandı. Akademisyenlerin yanı sıra AB, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarından yöneticilerin yer aldığı 13 kişilik jüri, yarışma için başvuran 30 şirket arasında AB kriterleri ve standartlarına göre çok sıkı bir değerlendirme süreci gerçekleştirdi.
 

 

Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı’nda en başarılı şirket seçilen İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi, ödülünü TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın elinden aldı. Haziran ayında sonuçları açıklanacak Avrupa’daki büyük yarışmada Türkiye’yi temsil edecek İÇDAŞ’ın burada da başarılı olacağına inandıklarını dile getiren Genel Müdür Bülend Engin, çevre dostu yönetim ve üretim anlayışıyla önemli bir sorumluluğu yerine getirdiklerini ve bunu devam ettireceklerini söyledi.

 
Demir çelik, tersanecilik, kara ve deniz taşımacılığı, gemicilik, inşaat, enerji gibi birçok alanda faaliyet gösteren İÇDAŞ, Avrupa’nın en itibarlı çevre ödüllerinden birini kazandı. Çevre dostu yönetim anlayışı ile yine çevre dostu ürünler ve uygulamalara firmaları teşvik ve takdir etmek için 1987 yılından itibaren Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürlüğü tarafından verilen ‘Avrupa Birliği Çevre Ödülleri’ AB’ye üye ve üyelik sürecinde olan 28 ülkede veriliyor.  ‘Avrupa Birliği Çevre Ödülleri’ organizasyonun Türkiye Programı’ndaki ‘Yönetim Kategorisi’nin 2007-2008 ödülü ise bu yöndeki başarılı çalışmalarından dolayı İÇDAŞ’a verildi.
 
AB Çevre Mevzuatı uyumu maliyeti 68 milyar euro
 
Bölgesel Çevre Merkezi - REC Türkiye tarafından ikincisi düzenlenen ‘Avrupa Birliği Çevre Ödülü’ Türkiye Programı’nın ödül töreninde konuşan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ,Türkiye’nin AB Çevre Mevzuatına uyumunun maliyetinin kamu için 50 milyar euro, özel sektör için 18 milyar euro olarak hesaplandığını hatırlattı. Bu çerçevede şirketlerin çevreyle dost yeni teknik ve teknolojileri geliştirmek gibi bir sorumlulukla karşı karşıya kaldığının altını çizen Yalçındağ, bunu başarabilen firmaların hem ulusal hem de uluslararası arenada rekabet avantajı sağlayabileceklerini söyledi.
 
İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, birincilik ödülünü TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın elinden aldı.
 
AB Çevre Ödülleri-Türkiye Programı, çevre dostu politika, yönetim ve ürünlere öncülük eden şirketlerimizin başarılarını tescil ediyor. Bu ödül, tüm şirketlerimizi temiz teknoloji kullanımı konusunda özendiriyor. Temiz ve güvenli üretim ile kurumsal sosyal sorumluluk bilincinde olan şirketlerin çevreyle dost üretim tekniklerini geliştirmeleri Türkiye’nin AB çevre standartlarına ulaşmasında da itici güç olacaktır” diyen Yalçındağ, İÇDAŞ’a ödülünü verdikten sonra Avrupa’daki yarışmada da başarılar diledi.
 
‘Avrupa’da başarılı olacağız’
 
AB’nin en itibarlı çevre ödülünü almakla gurur duyduklarını, bu ödülü İÇDAŞ’ta 10 bin çalışan adına aldığını dile getiren Genel Müdür Bülend Engin, “Çevreye saygımız her zaman üst düzeydeydi ve bunun Avrupa’nın en itibarlı kurumu tarafından ödüle layık görülmesi bizleri çok gururlandırdı. Önemli bir alanda daha hedefe ulaşmamız çevre konusunda bizim heyecanımızı artırırken, duyarlılığımızı da aynı şekilde göstermeye devam edeceğiz. Bizim Biga’daki entegre tesisimizde denizden ürettiğimiz tatlı suyumuzla, çevreci elektrik santralımızla, bahçelerimizle bu ödülü aldık ve ülkemizi de Avrupa’da en iyi şekilde temsil ederek orada da başarılı olacağız” diye konuştu.
 
Türkiye’nin devleri ödül aldı.
 
Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı’nda çevresel performans, sürdürülebilirlik politika ve uygulamalarının ölçümlenerek ‘Yönetim’, ‘Ürün’ ve ‘Süreç’ olmak üzere 3 kategoride ödül verildi. 30 şirketin katıldığı yarışmada ‘Yönetim Kategorisi’nde İÇDAŞ birincilik FORD Otomotiv ikincilik, AYGAZ ise üçüncülük ödülüne layık görüldü. ‘Ürün Kategorisi’nde FORD Otomotiv birinci, Çanakkale Seramik ikinciliğe hak kazandı. ‘Süreç Kategorisi’nde ise Metro Asset Management – Meydan Alışveriş Merkezi birinci olurken, Asaş Ambalaj ikinci oldu.

 

 
İÇDAŞ WIRE & TUBE EXHIBITION 2008 FUARINDA
     Tarih: 25.06.2008

İÇDAŞ WIRE & TUBE EXHIBITION 2008 Fuarında

Her İki Yılda Bir Almanya – Düseldorf ta Düzenlenen Tüp,Boru ve Tel Fuarında Firmamızın 3.Defa Katılımı Gerçekleşti. Türkiye'den Kendi Sektörümüzde Şu Ana Dek Katılan Tek Firma Olma Özelliğimizle Bu Fuarda Firmamızın Hedefleri; Müşterilerimize Daha Yakın Olmak ve Üretilen Filmaşin – Coil Ürünlerimizle İlgili Detay Bilgiler Vermek Olup, Ayrıca Ürün Yelpazemiz İçinde Yer Alan İnşaat Çeliği Üretimimizle İlgili Standımıza Gelen Ziyaretçilere Bilgiler Aktarılmıştır.
 

18 MART GEMİ İNDİRME TÖRENİ
     Tarih: 25.06.2008

 M/T Kardeniz İndirme Töreni
 
18 Mart 2008 Tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Katılımıyla Gerçekleşen İÇDAŞ Biga Entegre Tesislerinin Açılışı ve 7100 DWT M/T Kardeniz Tankerinin Denize İndiriliş Törenine Ait Video Görüntüleri Aşağıdadır .

 
İÇDAŞ HATIRA ORMANI
     Tarih: 25.06.2008

Şirketimizin katkıları ile Çevre ve Orman Bakanlığı, Çanakkale İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından Gelibolu yarımadasında İÇDAŞ Hatıra Ormanı Oluşturulmuştur.

2007-2008 fidan dikim döneminde Alçıtepe Mevkiinde 30.000 m² (3 ha) alan üzerinde kurulu bulunan hatıra ormanına ait fotoğraf aşağıda görüntülenmektedir .