2011
İÇDAŞ EN REKABETÇİ ŞİRKET
     Tarih: 25.06.2011

İÇDAŞ, Türkiye’nin En Rekabetçi Şirketi Ünvanını Aldı.
 
Türkiye‟nin özel sektör en büyük demir çelik şirketi İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş., ödüllerine bir yenisini daha ekledi. Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ve TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu'nun (REF) birlikte düzenlediği 7. Rekabet Kongresi'nde bu yıl "Rekabet Gücü" özel ödülünü İÇDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Yusuf Aslan ile şirketin Genel Müdürü Bülend Engin, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna'nın elinden aldı.
 


 

İçerdiği kriterlerle dünyada eşi benzeri olmayan "Rekabet Gücü" özel ödülünün bu yılki sahibi İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. oldu. Ödülü tüm çalışanları adına aldığını belirten İÇDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Yusuf Aslan, hedeflerini daha da ileriye taşıyacaklarını söyledi. 
Ödül töreninde konuşan İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin de, ödülün ötesinde sistemlerini yeniden gözden geçirmeden çevre uyarlılığına, enerji verimliliğinden üretkenliğe kadar kazanımlarının çok büyük olduğunu söyledi. Engin, ayrıca üretimde de 2012 de küresel krizin ardından ilk kez tam kapasite olarak 5.5 milyon ton üretimi hedeflediklerini kaydetti. 
Birçok alanda adeta ödül avcısı haline gelen İÇDAŞ, geçtiğimiz yıllarda da başta AB Çevre Ödülleri Türkiye Programı büyük ödülü olmak üzere, İSO, Kocaeli Sanayi Odası, Akdeniz Üniversitesi çevre ödüllerinin sahibi oldu. Şirket ayrıca Milli Prodüktivite Merkezi‟nden de iki kez verimlilik ödülü kazandı. 
 
İÇDAŞ, 13 Firma Arasından Sıyrıldı. 
Sektörlerin ve firmaların rekabet gücünün ölçülebilmesi ve bu ölçümlere dayanan stratejiler ile rekabet güçlerinin artırılabilmesi için 7. Kez düzenlenen Rekabet Kongresi'nde üretim süreçlerinden Ar-Ge ye, inovasyondan insan kaynaklarına kadar birçok kriterde başarı sağlayan İÇDAŞ, 13 firmanın arasından sıyrılarak Rekabet Gücü özel ödülünün sahibi oldu. İSO nun her yıl açıkladığı 500 büyük sanayi kuruluşu ile Türkiye İhracatçılar Meclisi‟nin (TİM) açıkladığı en fazla ihracat yapan şirketleri arasında sürekli ilk on içerisinde bulunan İÇDAŞ, rekabette de bu yıl Türkiye‟nin en iyisi olduğunu belgeledi. 
 
Törende konuşan İÇDAŞ Genel Müdürü Engin, ödülün çok ötesinde sistemlerini yeniden gözden geçirmeden, öğrenme eğrilerini birkaç basamak yükseltmeye, motivasyonlarını artırmadan şirket içinde birlikteliklerini kuvvetlendirmeye kadar birçok alanda kazanımlar sağladıklarının altını çizdi. Engin, dünya demir-çelik sektöründe çok gerilerde başladıkları bir yarışta enerji verimliliğinden proses etkinliğine, çevre duyarlılığından teknoloji kullanımına ve çalışanların üretkenliğe katılımlarına kadar ortaya koydukları rekabet gücüyle saygın bir noktaya gelmelerinden dolayı gurur duyduklarını söyledi.
 

 
Üretimde Tam Kapasiteye Doğru 
Üretim ile de ilgili bilgi veren Engin, küresel krizin ardından ilk kez önümüzdeki yıl tam kapasiteye ulaşmayı hedeflediklerini aktararak, “Bu yıl ihracatta hedeflediğimiz bir milyar dolar üzerine çıkacağız. Üretimde ise geçtiğimiz yıla göre bu yıl yüzde 10 artışla 3.5 milyon tonu bulacağız. 2012 de ise tam kapasite üretimi hedefliyoruz. 5.5 milyon ton çelik üreteceğiz” diye konuştu.

 


 
İÇDAŞ, geçtiğimiz yıllarda ise başta Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı büyük ödülü olmak üzere, İSO, Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu ve Akdeniz Üniversitesi çevre ödüllerinin sahibi oldu. Bunların dışında Milli Prodüktivite Merkezi'nden verimlilik ödülleri de alan İÇDAŞ, yakaladığı kalite ile de Biga'da üretim yapmasından dolayı dünya literatüründe "Big-A-Steel" adı ile anılıyor. 
10 bine yakın çalışanıyla yüksek verimlilik ve yatırımlar sonucu demir-çelik sektöründe evrensel kalite ve standartlarda sunulan ürün ve hizmetlerde lider olmayı hedefleyen İÇDAŞ, bu sektörün yanı sıra enerji, denizcilik, tersanecilik, turizm, lojistik gibi birçok alanda faaliyet gösteriyor.

 

İSO ÇEVRE ÖDÜLÜ İÇDAŞ'IN
     Tarih: 25.06.2011

İSO Çevre Ödülü, Deniz Suyundan Enerji Üreten İÇDAŞ'ın Oldu.
 
Ülkemiz’de çevre alanında yaptığı atılımlarla öncü olan İçdaş, dünya da bir ilk olan deniz suyunda enerji üretimi ve soğutma suyunda balık üretimi uygulamaları ile İSO Sürdürülebilir Çevre Dostu Uygulama 1.’lik ödülünü almaya hak kazandı. İçdaş birçok çevre ödülünün yanı sıra 2008 yılında AB Çevre Ödülü’nü de almıştı.
 
İstanbul Sanayi Odası tarafından verilen Çevre Ödüllerinde İçdaş Sürdürülebilir Su Yönetimi Projesi ile birincilik ödülünü almaya hak kazandı. Proje kapsamındaki iki uygulamanın ise dünyada bir başka örneği yok. Bunlar deniz suyundan enerji üretimi ve soğutma suyu deşarjında profesyonel balıkçılık faaliyeti. Ülkemizin en büyük Çelik ve Enerji tesislerinden birinin, içme suyu dahil tüm tatlı su ihtiyacını denizden elde ediyor olması da ödüle layık görülen uygulamalardan biri olarak değerlendirildi.

 Ödüller üç farklı kategoride düzenlendi. Bunlar;
  • Sürdürülebilir Çevre Dostu Uygulama Ödülü
  • Sürdürülebilir Çevre Dostu Ürün Ödülü
  • Çevre Alanında Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü

İstanbul’daki birçok Üniversitenin öğretim görevlileri, Çevre alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ve Kamu Kurumlarından oluşan seçkin bir jüri topluluğu tarafından yapılan değerlendirme sonucundan İçdaş Sürdürülebilir Su Yönetimi Projesi ile birincilik ödülüne layık görüldü.Ödül, 8 Aralık 2011 günü İSO tarafından düzenlenen bir törenle İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin tarafından alındı.  Ödül Törenine Çanakkale Valisi; Sayın Güngör Azim Tuna, Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan, Biga Kaymakamı Sayın Fatih Genel ve Biga Belediye Başkanı Sayın Mehmet Özkan’da katıldı.
Sürdürülebilir Su Yönetimi Projesinde 1.’lik ödülüne layık görülen proje kapsamında ise şu uygulamalar yer alıyor; 
  1. Denize deşarj edilen deniz soğutma suyunun potansiyel enerjisinden yararlanarak dünyada bir ilk olan deniz suyundan elektrik enerjisi elde edilmesi,
  2. Denize deşarj edilen soğutma sularında dünyada bir ilk olan Çipura ve Levrek balık üretim çiftliği kurulması,
  3. Yer altı sularının korunması için tesislerin; kazan suyu, çelik soğutma suyu, içme suyu gibi tüm tatlı su ihtiyacının sınırlı bir kaynak olan yer altı suyu yerine sınırsız bir kaynak olan denizden elde edilmesi.
 

 

 

 

MİLLİ TAKIMA DAVET ALDILAR
     Tarih: 25.06.2011

Çanakkale İÇDAŞ Spor Kulübü yelkencileri 420 sınıfında İlk kez katıldıkları Türkiye Şampiyonasında elde ettikleri derece ile Milli Takım kampına çağırıldılar.
 
22-27 Ağustos 2011 tarihleri arasında şiddetli rüzgar altında 23 ekibin katılımı ile Foça’da yapılan 420 Türkiye Şampiyonasında İÇDAŞ yelken sporcuları Çanakkale’yi başarı ile temsil ettiler. Şampiyonaya Galatasaray Yelken, Fenerbahçe Yelken, İstanbul Yelken gibi ülkemizin köklü büyük kulüpleriyle birlikte katılan Çanakkale İÇDAŞ Spor Kulübü yelken okuluyla ivme kazanan çalışmalarıyla yelken sporunda Çanakkale’nin adını ülkemize tanıttılar. Şampiyonaya 13 Erkek, 10 Bayan ekibinden 46 sporcu katılır ken, Çanakkale İÇDAŞ bayan yelkencileri 10 ekip arasında 5. olarak ileriki tarihte yapılacak olan mili takım aday kampına davet aldılar.
 
İrem Anahtarcı duygularını “ Türkiye Şampiyonasına 420 tekneyle katılmak çok heyecan vericiydi. Rüzgar çok sert dalgalar hırçındı.Çanakkale’nin adını Türkiye şampiyonasında temsil edebilmekten büyük onur duydum.Yelken muhteşem bir spor.”diyerek ifade etti.
Fatmanur Yazgan’da ekip arkadaşıyla aynı rüzgarı ve aynı duyguları paylaştığını belirterek ilk yarışta milli kamp daveti almaktan ayrı bir gurur duyduğunu söyledi.
 
Bu yıl İÇDAŞ Yelken okullarında yüzü aşkın gencimizin yelken eğitimi aldığını belirten antrenör Cem Öztek: “Çanakkale gençliğinin Yelken Sporuna duyduğu yoğun ilgiyle milli takımlara Çanakkale’den birçok sporcu göndereceğimize inanıyorum”dedi.
 
 


 
 
İÇDAŞ, METAL YORGUNLUĞU TESTİNİ YAPTI
     Tarih: 25.06.2011

İÇDAŞ, Metal yorgunluğu testini yaptı, TSE'nin ilk belgesini aldı.
 
Demir çelik sektöründe bu yıl, inşaat demiri standardının TS 708, Nisan 2010 revizyonunda yer alan metal yorgunluğu testini Türkiye'de ilk kez İÇDAŞ gerçekleştirdi. Bu alanda AB standartlarını yakalayabilmek için 250 bin Euro yatırım yapan İÇDAŞ, Türkiye'de ilk kez TSE'nin TS 708/2010 standart belgesini alan firma oldu. Türk Standartları Enstitüsü (TSE), demir-çelik sektöründe faaliyette bulunan firmaların ürettikleri inşaat demirini, 2011 yılı Eylül ayına kadar, TS 708 standardının son versiyonuna uymaya çağırırken, bu alanda Türkiye'de ilk girişimi İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım AŞ yaptı. İÇDAŞ'tan yapılan açıklamaya göre AB'de uygulanan ve çelik ürünlerinin metal yorgunluğu testini hedefleyen yeni TS 708/2010 standardı belgesini Türkiye'de alan ilk firma İÇDAŞ oldu. İÇDAŞ, hem AB standartlarını yakalamak, hem de, TS belgesini almak için 250 bin euro cihaz yatırımı yaptı ve çalışanlarını teknik eğitimden geçirdi. Ürettiği S 220 (düz), S 420(sismik), B 420B, B 420C (sismik), B 500B ve B 500C (sismik) kaliteler ile tanımlanan çelik ürünlerinde metal yorgunluğu testlerini yaparak, TS 708/2010 standart belgesi aldı.
 
Demir-çelik ürünlerinin metal yorgunluğuna karşı dayanımı 2 milyon devirle Yorulma (Fatigue) testi uygulanarak tespit edilirken, büyük kapasitelerle çalışan tesislerde ve bağımsız laboratuarlarda bu cihazın olmadığı bir dönemde İÇDAŞ bunu sağladı.
 
TİM verilerine göre 2010 yılında dış satışlarını bir önceki döneme oranla yüzde 40 artırarak bir milyar 193 milyon dolara çıkaran İÇDAŞ, ihracatta da en büyük firmalar arasında 8. sırada yer almıştı. İÇDAŞ'ın TSE'nin yeni TS 708/2010 standart belgesi ile rakiplerine karşı avantaj yakalayarak yurtiçi satış ve ihracatını artıracağı öngörülüyor.

 
 
AYÇA AKSOY'UN BÜYÜK BAŞARISI
     Tarih: 25.06.2011

Sponsorluğunu İÇDAŞ’ın yaptığı Çanakkale Belediyespor Kulübü Satranç takımından uluslararası başarı
 
19-30 Ekim 2010 tarihleri arasında Yunanistan'ın Halkidiki şehrinde gerçekleştirilen Dünya Yaş Grupları Satranç Şampiyonası tamamlandı. Türkiye'yi yurt dışında başarıyla temsil eden satranç sporcumuz  Ayça AKSOY ülkemize ve Çanakkale'ye madalyayla dönüyor. Turnuva da ilk sekiz oyuncuya madalya verildi ve Türkiye iki madalya kazandı.
 
Dünya Yaş Grupları 8. si sporcumuzu kutluyor başarılarının devamını diliyoruz. Ayça seninle gurur duyuyoruz.