2012
ENERJİ OSCAR ÖDÜLLERİ
     Tarih: 25.06.2012


Enerji Oscar'ları Bakan Taner YILDIZ, Enerji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit FINDIKLI, Çevre Komisyonu Başkanı Erol KAYA ve EPDK Başkanı Hasan KÖKTAŞ tarafından sahiplerine verildi...

 


 

Enerji Oscar'ları Bakan Taner YILDIZ, Enerji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit FINDIKLI, Çevre Komisyonu Başkanı Erol KAYA ve EPDK Başkanı Hasan KÖKTAŞ tarafından sahiplerine verildi.
 
 
 

 
 
Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen, her yıl ICCI - Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı kapsamında verilen Enerji Oscar Ödülleri bu yıl Ankara'da düzenlenen muhteşem bir ödül töreniyle sahiplerini buldu. Ödülleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit FINDIKLI, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol KAYA ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan KÖKTAŞ verdi.
 
Türkiye'de ilk kez geçtiğimiz yıl verilen Enerji Oscar Ödülleri'ni, 2 kategoride toplam 7 enerji santrali kazanırken, yarışma jürisi 2 santrali 'Başarı Ödülü', 1 projeyi 'Jüri Özel Ödülü' almaya layık buldu.
 
Türkiye’de enerji sektörünün en önemli ve lider 72 şirketinin başvuruda bulunduğu 57 şirketin değerlendirmeye alındığı ICCI Enerji Oscar Ödülleri 26 Eylül 2012 tarihinde JW Marriott Hotel Ankara’da düzenlenen ödül töreniyle sahiplerini buldu.
 
Bakan Taner YILDIZ ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye 10 yılın öncesinde bir tercih yaptığını ve bu tercihin özel sektör eliyle büyümek ve dünyanın büyüme hızından daha fazla büyüyerek Türkiye’nin dünyadaki sıralamasını üstlere doğru taşımak olduğunu vurguladı. Bakan YILDIZ, "Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde burada önemli başarılar elde edildi. Malum işte ilk 26 ekonomiden ilk 17 – 16 ekonomi arasına girdik. Bundan sonraki 11 yıl içerisinde de yine ilk 10 ekonomi arasına girme ile alakalı hedeflerimiz var. Bunu yapabilir miyiz? Bundan 10 yıl önceki kabiliyetlerimize göre yapma ihtimalimizin daha çok olduğunu söylüyor otoriteler. Bundan 10 yıl önce tahmin ettiğimizde yapamayabiliriz cümleleri daha fazlayken şu anda yapabiliriz daha ön planda. Peki bunu kim yapacak? Hala Türkiye’deki tasarruf miktarları bir sonraki yılın büyüme rakamlarından daha düşük. O zaman özel sektör uluslararası sermaye ile birlikte bunu yapacak. Bunu en iyi uygulayacak sektörlerinden bir tanesi enerji sektörü. O yüzden burada toplanan bütün özel sektör temsilcilerine ve bunu denetleyen, düzenleyen politikalarını koyan bütün kamu temsilcilerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
 
APOLLON TAPINAĞINDA ÇANAKKALE YELKENCİLERİ
     Tarih: 25.06.2012
 
İçdaş Yelken Okulu Öğrencileri Sertifikalarını Apollon Smintheion’da aldı.
 
İçdaş Spor Kulübü Yelken okullarında  temel yelkencilik eğitimini tamamlayan 50 minik öğrenci 4 Ağustos ‘ta Ayvacık, Gülpınar’da bulunan ve İçdaş Sponsorluğunda kazı çalışmalarını sürdüren Apollon Smintheion kutsal alanında düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar.
 
Minik öğrencileri Kazı alanı girişinde Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Coşkun Özgünel ve Gülpınar Belediye Başkanı Recep Şahin   ile  antik çağlarda olduğu gibi başlarında  defne dallarından taçlar bulunan  arkeoloji  stajyer öğrencileri karşıladılar. Apollon tapınağında kazıların 33 yıldır aralıksız sürdüğünü belirten Özgünel Kazı evinde Apollon Tapınak frizlerinde bulunan ve  Troya destanını anlatan kabartma figürler, yazıtlar ile diğer buluntular hakkındaki  konuklarda bilgi verdi. Kazı evinde öğrencilerin  sorularını  da yanıtlayan Özgünel, İçdaş sponsorluğunda  kazı ve restorasyon  çalışmalarının ivme kazandığını belirterek Çanakkale’nin gençlerine sportif eğitimle birlikte böyle kültürel değerlerimizin tanıtılmasının da kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Başlarında defne dallarıyla yelken okulu öğrencilerine Apollon Tapınağını ve Smintheion kazı alanını  gezdiren arkeoloji öğrencileri, büyük hamam, kehanet suyu, Troya’dan gelen kutsal yolun yanı sıra,  yeni bulunan ve içinde iskelet yer alan bir mezar buluntusu ile 7000 yıl öncesine ait  Çanakkale’nin bilinen ilk antik köyünün kalıntıları hakkında da bilgi verdiler.
 
Antik kazı alanı gezisi sonrası  Apollon Tapınak merdivenlerinde düzenlenen törenle İçdaş Yelken Okulunda 3. Dönem Temel Yelkencilik  eğitimini başarıyla tamamlayan 7-13 yaş aralığındaki 50 minik sporcuya Yelkencilik sertifikaları Prof.Dr.Coşkun Özgünel, Belediye Başkanı Recep Şahin, Prof.Dr.Turan Takaoğlu ve Doç.Dr. Davut Kaplan tarafından verildi. Törende minik öğrencilere seslenen Özgünel “Sizler ülkemizin geleceğisiniz. Sizlere sunulan bu  imkanları iyi değerlendirin. Başarılı sporcular olup milli takımızda, başarılar öğrenciler olup ülkemizin yönetiminde, eğitiminde söz sahibi olun. Çok çalışın ve gelecekte sizlerle gurur duyalım” dedi. Sertifikalarını sevinçle alan öğrenciler Apollon Smintheion’da gördüklerinden ve öğrendiklerinden çok mutlu olduklarını belirttiler. Tören sonrası Gülpınar’dan ayrılan minik yelkenciler Assos Antik kentini de gezerek Çanakkale’ye döndüler.

  
 
İÇDAŞ BM'DE ÖRNEK OLDU
     Tarih: 25.06.2012

Birleşmiş Milletler, Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansında; Kalkınma Bakanlığı, İÇDAŞ Biga Tesislerinde Uygulanan Sürdürülebilir Kalkınma Çalışmalarını Dünya Ülkelerine örnek olarak gösterdi.
 
20-22 Haziran tarihleri arasında Birleşmiş Milletler Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı Brezilyanın Rio de Janerio kentinde yapıldı. 20 yıl önce 1992’de Birleşmiş Milletler İklim Değişikliliği Çerçeve Sözleşmesinin imzalandığı bu kentte ikinci kez konferans düzenlendi. Bu nedenle aradan geçen 20 yıla ithafla konferans Rio+20 olarak adlandırıldı. Konferansta T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından Türk Hükümeti adına ülkemizdeki en iyi Sürdürülebilir Büyüme örnekleri arasında İÇDAŞ Değirmencik Tesisi Sürdürülebilir Su Yönetimi Projesi, BM Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nda en iyi örneklerden biri olarak dünyanın diğer ülkelerine tanıtıldı. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (BM Global Compact) tarafından düzenlenen Kurumsal Sürdürülebilirlik Konferansı

• Tarım ve Beslenme
• Sürdürülebilir Büyümenin ekonomik ve finansal yönleri
• Enerji ve İklim
• Sosyal Sorumluluk ve Büyüme
• Yerel Yönetimler ve Kentler
• Su ve Ekosistem
 


 
olmak üzere 6 başlık halinde yapıldı. Türkiye temsilcileri arasında yer alan Çanakkale’li Çevre Mühendisi Barış Bora İÇDAŞ’ın Ekosistemin ve Biyoçeşitliliğin Korunması konusundaki çalışmaları hakkında sunum gerçekleştirdi. İÇDAŞ Çevre Müdürü Barış BORA’nın İÇDAŞ su yönetimi ve ekosistemin izlenmesi için yürüttüğü projeleri tanıtan sunumu BM üyesi delegelerince büyük ilgiyle izlendi. 
 
Türkiye’den konferansa katılan arasında Ford Otosan (Ela Yılmaz), Coco Cola İçecek (Aykan Gulten) ve Anadolu Efes’le (Mustafa İlgün) birlikte TÜSİAD (Hale Altan Ocakverdi) ta yer aldı. 
 
BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı'na (Rio+20) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ‘le birlikte katıldı. Toplantıların sonuç bölümüne hükümet başkanları katılımıyla sürdürülebilir büyüme ile ilgili hazırlanacak sonuç metni imzalanacak.