2013
İÇDAŞ'a Altın Değerinde İletişim Ödülü
     Tarih: 07.11.2013

DÜNYA İKİNCİSİ İÇDAŞ

Hem sanayi faaliyetleriyle, hem de sosyal sorumluluk projeleriyle uluslararası alanda ülkemizin ismini duyuran İÇDAŞ sürdürülebilir gelişim konusunda dünya ikincisi oldu. Ağır Sanayi sektörlerinde faaliyet göstermesine rağmen, çevresel duyarlılığı ve sürdürülebilir gelişim konusunda yaptığı çalışmalarla İÇDAŞ, binlerce teknoloji firmasını geride bırakarak küresel rekabette ülkemizi onurlandırdı.
Dünyanın en itibarlı halkla ilişkiler platformlarından LACP (League of American Communications Professionals - Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi) tarafından her yıl düzenlenen ‘2013 Spotlight Awards’ – ‘2013 Yılı Uluslararası İletişim Ödülleri’ değerlendirmesi sonuçlandı.
İSO 500’de bu yıl Türkiye’nin en büyük 9’uncu firması olan İÇDAŞ’a ait Sürdürülebilirlik Raporu, tüm sektörleri içeren değerlendirmede 100 üzerinden 98 puan alarak, ülkemizden dereceye giren tek rapor olarak  "Dünyanın En İyi 2. Sürdürülebilirlik Raporu " seçildi ve altın ödüle layık görüldü.
İÇDAŞ Sürdürülebilirlik Raporu aynı zamanda yine tüm sektörleri içeren "Dünyanın En İyi 100 İletişim Raporu" ‘dan biri olarak seçildi.
Sürdürülebilirlik raporu ekonomik, çevresel, sosyal ve yönetişim performans bilgilerinin açıklandığı bir analiz çalışması niteliği taşıyor. Rapor, şirket ve kurumların sürdürülebilirlik performansları ile ilgili bilgileri finansal raporlamaya benzer bir formatta paydaşları ve kamuoyu ile paylaşmasına olanak veren, ekonomik, çevresel, sosyal ve yönetim performanslarını yansıtan beyanlarıdır. Sistematik bir sürdürülebilirlik raporlaması anlaşılır açıklamalar ve ölçütlerle karşılaştırılabilir veriler sağlıyor.
İÇDAŞ Sürdürülebilirlik Raporu, GRI tarafından onaylanmıştır. Küresel Raporlama Girişimi (GRI), Sürdürülebilirlik Raporlaması Rehberleri geliştirerek sürdürülebilir küresel bir ekonomi için çalışan kâr amacı gütmeyen Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kurumlarla çalışan uluslararası bir organizasyondur.

Türk çelik sektörünün ilk ‘A’ seviye raporu İÇDAŞ’tan

İÇDAŞ, Türkiye’nin GRI (Global Reporting Initiative - Küresel Raporlama Rehberi) “A” seviyesinde hazırlanan 5. Sürdürülebilirlik Raporu’nu geçtiğimiz Eylül ayında yayınlanmıştı. Bu rapor, Türk çelik sektörünün ilk, fosil yakıt kullanılmasına rağmen; enerji sektörünün de ikinci GRI “A” Seviye raporu olma özelliğini taşıyor.
İÇDAŞ bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2011-2012 yıllarına ait ekonomik, çevresel ve sosyal performansını yönlendiren faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan etkilerini yönetme konusunda yürüttüğü ölçme, izleme ve iyileştirme çalışmalarını ve bunların sonuçlarını paydaşlarına aktarıyor.
Rapor, küresel düzeyde kabul görmüş GRI Küresel Raporlama Girişimi (Global Reporting Initiative) G3.1 Sürdürülebilirlik Raporlaması Rehberi, Dünya Çelik Birliği’nin (World Steel Association) Sürdürülebilir Çelik Üretimi Performans Göstergeleri ve Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) Sürdürülebilirlik Performans Standartları baz alınarak hazırlandı.

İÇDAŞ Hakkında

1970’den bu yana faaliyet gösteren İÇDAŞ A.Ş  çelik-enerji üretimi, gemi inşası, kara-deniz-demir yolu taşımacılığı ve lojistik faaliyetleri, liman işletmeciliği, madencilik alanlarında faaliyet gösteriyor. İÇDAŞ bugün 5 bin kişiye sağladığı direkt istihdam ile Türkiye’nin en büyük sanayi tesislerinden birisi konumunda. İÇDAŞ, üretim faaliyetlerine Çanakkale-Biga’daki Değirmencik Entegre Tesisi’nde ve Bekirli’deki Termik Santrali’nde devam ediyor.
2012 İSO Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’na göre 9. sırada yer alan ve çelikte ihracat gelirleri açısından Türkiye’nin en çok ihracat yapan 8. şirketi (1,34 Milyar USD) olan İÇDAŞ, enerjide ise kapasite olarak özel sektörde Türkiye’nin ilk 5 şirketinden biri konumunda.

ÇTSO'da Başkan Olmanın Bedeli: 5 Milyon Dolar mı?
     Tarih: 10.10.2013

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Seçimlerinin bitmesinin ardından hafta sonu (pazar akşamı) Çanakkale Kordonunda denize nazır bir otelde ÇTSO üyesi bir grup iş adamına yemek veren, bir iş adamının ÇTSO başkanlığı için Bülend Engin'i tasfiye etmek için düğmeye bastığı öğrenildi.
    Kulislerden sızan iddialara göre  seçim zaferini kutlamak babında örgütlenen bu yemek bir süre sonra, yemeği örgütleyen iş adamının gerçek niyetini ifade etmesine kadar sürer, gerçek niyetinin seçilmişlere DARBE yapmak olduğu ortaya çıkar. Seçimden zaferle çıkan Bülend Engin'i DARBE ile devirirek, yerine başka bir ismin ÇTSO başkanı olması için öneride bulunur.
   ÇTSO üyesi 5 bin üyenin demokratik bir şekilde seçtiği listeye ve bunun doğal sonucu olarak oluşan yönetim kuruluna ve seçilmiş başkanına karşı açık bir DARBE girişimi tezgahlanır.
    Ancak bazı iş adamlarının bu duruma itiraz ettiği ve oda başkanlığı için para gerekli olduğu sözleri üzerine, DARBECİ (!) 5 Milyon dolar teklif eder. Ancak katılımcıların çoğu siyasi etik gereği bu teklife karşı çıkar.Ve yemek suküt-ü hayal ile sonuçlanır.
   Ancak ertesi günü ise Bülend Engin'i devirmek için uluslararası telefon trafiği devreye girer ve OKYANUS ÖTESİ ile telefon trafiği kurulmak istenir. Ancak yanıt alınamaz....
  Çanakkale'de iş adamları ve kulislerinde bu iddialar  bir süredir yüksek sesle dillendiriliyor. BİZANS'tan önce TRUVA vardı sözünün ne kadar gerçek olduğunu bu DARBE girişimi ile de bir kez daha kanıtlanmış oldu.

İÇDAŞ'A İHRACAT ŞAMPİYONLARI ÖDÜLÜ
     Tarih: 12.06.2013

 

İÇDAŞ'a "TÜRKİYE İHRACAT ŞAMPİYONLARI" ÖDÜLÜ

Ülke ekonomisine demir çelik üretimi başta olmak üzere sanayi üretiminde katkıda bulunan İÇDAŞ’a 2012 yılında yaptığı 1.34 milyar dolarlık ihracat nedeniyle Türkiye İhracat Şampiyonları Ödülü verildi. Ortaya koyduğu ihracat rakamıyla Türkiye 8’incisi olan İÇDAŞ’a ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Törende İÇDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Aslan, İÇDAŞ Yönetim Kurulu üyesi Bayram Aslan hazır bulundu. Başbakan Erdoğan, alkışlar arasında İÇDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Aslan’a ödülü verdi.

 
Aynı zamanda İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu içinde 9. sırada yer alan, ülkemizin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan İÇDAŞ, 5 bin 500 kişiye direkt istihdam sağlıyor. Bununla birlikte bir o kadar da teknik destek ekipleri ile bugün 10.000 kişiden fazla bir istihdam imkanı oluşturuyor.
 

 

 

 

 

 
EN TEMİZ SANAYİ TESİSİ İÇDAŞ
     Tarih: 12.06.2013

 

Türkiye’nin En Temiz Sanayi Tesisi İÇDAŞ’a Bir Haftada 3 Çevre Ödülü
 
Dünya Çevre Haftası’nda Çanakkale ve Türkiye’nin gururu İÇDAŞ, üretiminde çevreye gösterdiği duyarlılık nedeniyle 3 farklı ödüle layık görüldü. Bu ödüllerle birlikte İÇDAŞ’ın, daha önce de ulusal ve uluslar arası alanda aldığı çevre ödül sayısı 13’e ulaştı. 
 
5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında, 5 Haziran Çarşamba günü Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Türkiye’nin En Temiz Sanayi Tesisi Ödülü” İÇDAŞ’a verildi. Aynı gün Çanakkale’de düzenlenen etkinliklerde ise “Çanakkale’nin En Temiz Sanayi Tesisi Ödülü” verildi. 
 
Kocaeli Sanayi Odası Şehabbetin Bilgisu Çevre Ödülleri’nde de İÇDAŞ büyük ödüle layık bulundu. 8 Haziran Cumartesi günü yapılan törenle İÇDAŞ’a ödülü takdim edildi.
 
İÇDAŞ Dünya Çevre Haftasında 3 ödül birden aldı.  
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu yıl ikincisini düzenlediği “Çevre en’leri” yarışmasında “Türkiye’nin En Temiz Sanayi Tesisi Ödülü” Çanakkale’de çelik üretimi yapan İÇDAŞ’a verildi. 
 
Çanakkale’nin Biga ilçesinde 2001 yılından beri üretim yapan İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. çevre alanında 13’üncü ödülünü aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye'nin çevreyi korumak için en fazla yatırım ve denetim yapan sanayi tesislerini, Organize Sanayi Bölgelerini ve Belediyelerini belirledi. 
 
Bu yıl ikincisi düzenlenen en çevreci kuruluşlar arasında İÇDAŞ, “Türkiye’nin En Temiz Sanayi Tesisi Ödülü”ne layık görüldü. Ödül, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Bakan Erdoğan Bayraktar’ın katıldığı Ankara'da törende birincilik ödülü İÇDAŞ adına İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin’e verildi.
 
  

 

 

 

 
İÇDAŞ BİLİM ÇOCUKLARI YETİŞTİRECEK
     Tarih: 03.06.2013

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve TÜBİTAK işbirliği ile İÇDAŞ, "Bilim Çocukları" yetiştirecek
 
İÇDAŞ, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve TÜBİTAK işbirliği ile hazırlanan "Bilim, Tarih, Doğa ve Deniz; Bir Başkadır Bizim Kamp Kalemiz- Yaz Bilim Kampı" projesi kapsamında tesislerini başarılı öğrencilere açıyor. İÇDAŞ’ın, Besi ve Balık Üretim Çiftliği, Tersane, Çelik ve Oksijen Üretim Tesisleri, Reverse Osmos, Termik Santral tesislerinde "Girişimcilik, Sanayi ve Üretim: Yenilenebilir Enerji" etkinlikleri düzenlenecek.
 
Proje kapsamında Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden Öğretim Görevlisi Arzu Bayındır,  Mustafa Aydın Başar ve Necmi Tekin etkinlik yapılacak olan İÇDAŞ tesislerini bilgilenme ve hazırlık çalışmaları için ziyaret etti.
 
17 Haziran–20 Temmuz 2013 tarihleri arasında 3 dönem olarak düzenlenecek olan "Bilim, Tarih, Doğa ve Deniz; Bir Başkadır Bizim Kamp Kalemiz- Yaz Bilim Kampı"na  Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, İstanbul İllerinde okuyan 13 yaş grubu başarılı öğrenciler ile İstanbul Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Gazi ve Şehit çocukları katılacaktır. 02-09-16 Temmuz tarihlerinde İÇDAŞ’ta gerçekleşecek olan etkinliklerde öğrencilere bilimi; eğlenceli, araştırma ruhunu destekleyici etkinliklerle sevdirerek, araştırma, problem çözme, deney yapmalarına fırsat tanınarak ilgi alanlarının genişletilmesi ve farklı disiplinlerle tanışmalarının sağlanması hedefleniyor.
 


 
İÇDAŞ ÇEVRE DUYARLILIĞINDA LİDER
     Tarih: 01.02.2013

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Çevre Ödülleri töreninde, “Çevre Yönetimi ve Kurumsal Sosyal Sorumluk” ödülü İÇDAŞ’ın oldu.
 
İstanbul Sanayi Odası Çevre Ödülleri Töreni, 31 Ocak 2013 günü saat 16:30’da, Beşiktaş’da bulunan İSOV Akatlar Mesleki Eğitim Kompleksi’nde yapıldı. Bu yıl 45 firmanın, "İnovatif Çevre Dostu Ürünler”, "Enerji Verimli Ürün", "Çevre Dostu Uygulama”, Enerji Verimliliği Uygulama" ile "Çevre Yönetimi ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk" kategorilerinde yarıştığı İstanbul Sanayi Odası (İSO) Çevre Ödülleri Töreni’nde “Çevre Yönetimi ve Kurumsal Sosyal Sorumluk” ödülü İÇDAŞ’ın oldu. Ödülü İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın elinden aldı. Ödül töreninin ardından değerlendirmede bulunan İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin “Bu aldığımız ödül çevreye duyduğumuz saygının bir mükafatıdır. Bizim gibi büyük sanayi firmaları doğamıza sahip çıkacak ki gelecek nesillerimize, çocuklarımıza yaşanılabilir güzel bir dünya bırakacağız. Aldığımız ödüllerden bizi en mutlu edenleri hep çevre ile ilgili olanları olmuştur” dedi. Ödül aldıkları “Çevre İzin ve Lisansı alan ilk ve tek Çelik ve Enerji Tesisi olan Değirmencik Tesisi Çevre Yönetimi ve Sosyal Sorumluluk Faaliyetleri” projesinin tamamen Çanakkaleli mühendisler tarafından tasarlandığını vurgulayan Engin “Bu ödülü Çanakkaleli mühendislerin tasarladığı bir proje ile almamız bu ödülü bizim için daha da anlamlı kılıyor. Çanakkale’nin çocukları kendilerini geliştirdikçe memleketlerine yaptıkları maddi katkıların yanında çok özel manevi katkılarda da bulunacaklar” dedi.
 
 

 
 
“AR-GE Çalışmalarına destek vereceğiz”
 
Araştırma geliştirme çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini ve bakanlık olarak bu konuda destek vereceklerini vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "İhracatımızın yüzde 90’ını sanayi ürünlerimiz oluşturmaktadır, sanayinin bu kadar geliştiği ülkemizde gerçekleştirilecek her sanayi projesi çevreye duyarlı hale gelmelidir. Bakanlık olarak çevre ve benzer konularla ilgili tedbirleri de almaya devam edeceğiz ve çevre kalitesinden taviz vermeyeceğiz” dedi. 81 ilde 161 hava ölçüm merkezi oluşturulduğuna değinen Bayraktar “81 ilde 161 hava ölçüm merkezi oluşturduk, Mavi Bayraklı plaj sayımız 355’e çıkardık, limanlarımızın 211 tanesinde de atık hizmeti verilmekte. Belediyelerimizin atık su arıtma tesislerinin giderlerine destek oluyoruz ve yeni yapılan binalarımızda yaklaşık olarak yüzde 40 civarı enerji tasarrufu sağlanıyor” dedi.
 
 
İÇDAŞ’ın Çevre Faaliyetleri
 
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Güvenliği Yönetim Sistemi belgesine de sahip olan İÇDAŞ’ın Bekirli Termik Santrali, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip olan ilk termik santraldir. 2012’de Sürdürülebilir Su Yönetimi Projesi ile Kalkınma Bakanlığı tarafından Türkiye’deki en iyi sürdürülebilirlik uygulamalarından birisi seçilen İÇDAŞ, “Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı”na davet edildi. İÇDAŞ, Bekirli Termik Santrali ile de kömür yakıtlı enerji tesisleri içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çevre izni alan ilk ve tek kömür yakıtlı Termik Santrali oldu.
 
İÇDAŞ ödüle doymuyor 
 
İÇDAŞ’ın çevreye verdiği önem sayesinde ilk olarak ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi’ni alırken, 2004’te İÇDAŞ elektrik ark ocaklı demir çelik tesisleri içersinde, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi almaya hak kazandı ve Türkiye’de ilk ve tek, Avrupa'nın ise sayılı şirketlerinden biri oldu. İÇDAŞ 2005 yılında İSO Çevre Ödülü’nü, 2006’da Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Şahabettin Bilgisu Çevre Teşvik Ödülünü aldı. 2008’de AB Çevre Ödülleri Yönetim Kategorisi’nde Türkiye birincisi olarak Türkiye’ye Avrupa Birliğinde temsil eden İÇDAŞ, 2010 yılı Akdeniz Üniversitesi Türkiye ölçeğinde çevre hizmet ödülünü aldı. 2012’de İSO tarafından verilen Çevre Ödülleri’nde İÇDAŞ Sürdürülebilir Su Yönetimi Projesi ile birincilik ödülünü almaya hak kazandı. İÇDAŞ ayrıca 2012 yılı ortalarında sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi faaliyetleri dolayısıyla Kalkınma Bakanlığı tarafından Rio’da Türkiye’yi temsil eden birkaç firmadan biri oldu.