2015
İÇDAŞ, Biga’ya 7 ayda meslek lisesi kazandırdı
     Tarih: 23.10.2015

İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi resmi açılışı yapıldı.
İÇDAŞ eğitim öğretim hayatına desteğini sürdürüyor.
İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Okul Kampüsü içinde 31 Ocak 2015’de temeli atılan İÇDAŞ’ın ikinci okul binası 7 ay içinde tamamlandı. Yaklaşık bin metrekare arsa üzerine kurulan, bodrum ve zemin katlarıyla birlikte toplam 5 kata sahip. 14 derslik, 9 atölye ve 4 laboratuvar, idari odalar, kantin ve kütüphanenin bulunduğu ikinci binada 500 öğrenciye daha eğitim öğretim imkanı sağlandı.
2015-2016 Eğitim öğretim dönemi başında öğrencilerini kucaklayan İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin resmi açılış töreni Çanakkale Valisi Sn. Hamza Erkal’ın katılımıyla 21 Ekim 2015 tarihinde yapıldı.


Okulun açılış törenine İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, Biga Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Emniyet Müdürü Yılmaz Özden, AK Parti Milletvekili Bülent Turan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Can Aksoy katıldı.


Öğrenciler Vali Hamza Erkal ve İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin’e çiçek vererek karşıladılar. Vali Erkal, açılış töreninde yaptığı konuşmada, İÇDAŞ’a teşekkür ederek “Ben de endüstri meslek lisesi mezunuyum. Biga, Çanakkale'nen en gelişmiş ilçeleri arasında yer alıyor. Sanayi üretiminde ara eleman olarak en çok ihtiyaç duyulan ilçelerden biridir Biga. Bu ihtiyaca cevap verecek güzel bir meslek lisesine kavuştuk. Buradan mezun olacak öğrenciler edindikleri mesleklerle bu güzel kuruluşlarda da istihdam edilecek. Memleketlerinde hem ekmek kazanacaklar hem de hizmet edecekler" dedi.


İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, açılış konuşmasında mesleki eğitim öğretime büyük önem verdiklerini kaydederek; “Ülkemizin kalkınmasında mesleki ve teknik okulların ve buradan mezun olan öğrencilerin kıymetini biliyoruz ve onlara iş imkanları için çabalıyoruz, alın terimizi, emeğimizi, bu memleketin bize kattığı değerleri, verdiği eğitimi öğretimi işe, üretime aktararak faydalı olmaya çabalıyoruz. İÇDAŞ işte şu anda burada olan bu gençlerle, bu öğrencilerle var. İÇDAŞ bu toprağın insanları ile var. İÇDAŞ Çanakkalemizin bu güzel insanlarının alın terleri ile emekleri ile var. Bu güzel, bu mübarek topraklarda İÇDAŞ olarak kaçıncı okulu açıyoruz inanın saymıyoruz. Allah bize güç verdikçe, İÇDAŞ ürettiği sürece böylesine güzide eğitim öğretim yuvalarımızı açmaya da devam edeceğiz. İÇDAŞ, Çanakkalemiz için Türkiyemiz için çalışıyor. Bu topraklarda üretiyor. Bu topraklarda yaşayanlar için gurur veren örnek okullar, tesisler, spor alanları kurmaya, tarihi mekanlara kazılara destek olmaya devam edecek. Bizim atalarımız bu topraklara kanlarını akıtmışlar sayın valim, biz alın teri döküp bu tesisleri kurmuşuz çok mu?” diyerek duygularını ifade etti.