2016
İÇDAŞ Plaza’ya en prestijli yeşil bina sertifikası
     Tarih: 22.03.2016

Ülkemiz ekonomisi için yaptığı her üretim aşamasında insanı, doğayı, çevreyi merkeze alan ve koruyan anlayışa sahip olan İÇDAŞ A.Ş. yeni yönetim binasına da taşıdığı bu hassasiyetiyle Leed Gold ödülüyle alkışlandı.
Çevreye hassasiyetiyle öne çıkan binaların değerlendirilediği bu prestijli ödül, bu yıl İÇDAŞ Plaza’ya verildi. Leed New Construction (Yeni Binalar) kategorisinde Leed Gold ödülüne değer bulunan İÇDAŞ Plaza, değerlendirmelerin yapıldığı 6 kategoride de başarılı bulundu.
İÇDAŞ Plaza “Sürdürülebilir Arazi”, “Su Verimliliği”, “Enerji ve Atmosfer”, “Malzeme ve Kaynaklar”, “İç Mekan Çevre Kalitesi” ve “Yenilikçi Tasarım” başlıklarında yapılan değerlendirmeler sonucunda Leed Gold sertifikası ile ödüllendirildi.

En prestijli yeşil bina sertifikası
USGBC (Amerikan Yeşil Binalar Konseyi) tarafından yeşil binalar için oluşturulan LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) sertifikası, dünya çapında en prestijli değerlendirme olarak yer alıyor.
LEED sertifikası, yeni inşa edilen binalar ve mevcut binalar arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda veriliyor. Bu sertifika dünyada tanınırlığı ve kabul edilebilirliği en prestijli yeşil bina sertifikası olarak kıymetlendiriliyor.

Modern mimari
İÇDAŞ A.Ş.’nin çevre duyarlılığına dayalı yeni yönetim binasının bu anlayışına uygun olarak ortaya çıkmasında ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım Danışmanlığı hizmet verdi. İÇDAŞ Plaza’nın iki ayrı kütlesini bir çekirdek ile ayrıştıran kurgusuyla öne çıkan mimari tasarımında ise TAGO Mimarlık’ın imzası bulunuyor.
Dünyanın en prestijli sertifikasının verildiği Türkiye’nin gurur duyacağı yeşil bina olarak değerlendirilen İÇDAŞ Plaza’daki uygulama anlayışıyla ilgili aşağıdaki bilgileri paylaşmakta yarar görüyoruz.

Bol güneş ışığı
İÇDAŞ Plaza’nın tüm cepheleri güneşten en yüksek oranda faydalanıyor. Ofis çalışanları hem daha bol güneş ışığı alıyor hem de daha geni bir manzaraya hakim olarak işlerini yapıyorlar. Binan %92'lik kullanım alanı nitelikli manzaraya sahip olacak şekilde tasarlandı. İnsani ihtiyaçların en üst seviyede uygulandığı ofis alanlarında konforlu bir ortamda çalışanların verimlilikleri de artıyor. Dış mekanlardaki özel alanlarda içilen sigaranın dumanı ve kokusunun bina içine girişi özel sistemlerle engelleniyor. Böylece iç mekanların temiz ve sağlıklı ortamlar olarak kalması sağlanıyor.

% 23 Enerji tasarrufu
İÇDAŞ Plaza’da %23 oranında büyük bir enerji tasarrufu sağlanıyor. Binanın gün ışığından maksimum seviyede faydalanmasının ana fikrinde “enerji etkin” bir yapı olarak inşaa edilmesi yatıyor. Aydınlatma ve HVAC sistemi otomasyonla yönetiliyor. İÇDAŞ Plaza’da enerji ve güneş kontrollü cephe tasarımı bulunuyor.
Soğutma sistemine gösterilen özenle İÇDAŞ Plaza, ozon tabakasına ve küresel iklim değişikliğine etkisi yok denecek kadar değerlendirilebilen alt limitlerde yer alıyor. Isı geri kazanımlı ve enerji verimli havalandırma sistemi tercih edilerek yeşil bina anlayışının en üst seviyesi uygulanıyor.

Bisiklet parkı
Daha yeşil ve yaşanılabilir bir dünya için İÇDAŞ Plaza’da her şüy düşünüldü. Çalışanların işe geliş gidişlerinde bisiklet kullanımları da düşünülerek buna uygun park alanları oluşturuldu. Böylece çalışanların sera gazı emisyonu miktarını en alt seviyeye çekilmesi hedeflendi. Kapalı otopark alanlarındaki otomobil sayısı hassasiyetle değerlendirildi.

Su Verimliliği
İÇDAŞ Plaza’da su verimliliği en önemli konuların başında geliyor. Yapılan çalışmalara LEED Gold sertifikası değerlendirmesinde 10 tam puan verildi. Su verimliliği ile ilgili uygulamalarda peyzaj alanlarının tamamında yağmur suyu kullanılıyor. Atıksu teknolojilerinde son sistemler kullanılıyor. Suyun verimli kullanılması için fotoselli lavabo bataryaları dahil olmak üzere tuvalet rezervuarlarındaki kademelerle en üst seviyede tasarruf sağlanıyor.

Katı atıklara hassas yaklaşım
İÇDAŞ Plaza’da katı atıkların yönetimi için de özel önlemler ve uygulamalar bulunuyor. Kolayca ulaşılabilen alanlardaki atık kutularında toplananlar geri dönüşüm yönetimiyle, tesislere nakledilerek tekrar kullanıma kazandırılıyor.
Binanın kurulumundan itibaren daima geri dönüşüm sonucu ile üretilmeş malzeme kullanımı anlayışı sürdürülüyor. Maliyet bazında değerlendirildiğinde kullanılan malzemelerin %31'i geri dönüştürülerek elde edilen malzemelerdir.

Yerel ekonomiye öncelik
Doğaya, çevreye, insana olan hassas yaklaşımının yanı sıra İÇDAŞ A.Ş. binanın inşaasında yerli ekonomiye de önem verdi. Ağırlıklı olarak yerel firmalarla çalışıldı ve İÇDAŞ Plaza’da %53 oranında yerel malzemeler kullanıldı. Çalışan sağlığı açısından negatif etki yaratabilecek, şaplar, yapıştırıcılar, boyalar, kaplamalar ve zemin malzemeleri düşük emisyonlu modellerden tercih edildi.

İÇDAŞ 2014 Sürdürülebilirlik Raporu E-Katalog
     Tarih: 08.01.2016

 

İÇDAŞ 2014 Sürdürülebilirlik Raporuna E-Katalog Olarak Ulaşmak İçin Lütfen Tıklayınız.