2017
Genel Müdürümüzün Yeni Yıl Mesajı
     Tarih: 30.12.2017

İÇDAŞ ailemizin değerli mensupları, kardeşlerim…
 
Yeni bir yıla giriyoruz. Her yeni yıl öncesinde; Bizi içinde taşıyan, eğilip bükülmeyen, geri döndürülemeyen “zaman “ dediğimiz kavramı düşünür, anlamaya çalışırım. 
 
İÇDAŞ, ülkemiz için değerli ve sembol ailelerden biridir. Bu güzel ailenin mensubu olmaktan onur duyuyorum. Sizlerin de bu duyguya sahip olduğunuzu biliyorum.
 
Biz çeliği eğip bükerek şekil verebiliyor iken; zamanın akışına müdahale etmekten aciziz. Ancak verdiğimiz kararlarla zamanın ve hayatın içinde ailemizin güçlü duruşuna katkıda bulunabiliyoruz.
 
Zamanı geri döndüremiyoruz. Ancak pişmanlıklar yaşamamak, geçmişe bakıp hayıflanmamak için doğru kararlar vermeye çalışarak  mücadele ediyoruz.
 
Zamanın içinde hareket ederken yanımızda bazen dost olarak gördüklerimizin nasıl da sinsi birer düşman olduklarına şahit oluyoruz. “Düşmanın en büyük hilesi dostluğudur” sözü çok anlamlıdır. Buna bir de “Düşmanlarınızla oturup kalkanlar sizin dostunuz olamaz” sözünü de eklersek derin derin düşünmeliyiz.
 
Çeliği eğip büken, şekil veren bizler yanımızda bulunan “sinsi dostları” farkettiğimizde zaman kaybetmeden onlardan uzaklaşmayı, irtibatımızı kesmeyi de başarabilmeliyiz.
 
Akılları çalınarak dostluk yolunda yürüyemeyenler… ailemizin ebedi dostluğunun kıymetini bilemeyenler elbette bizimle aynı sofrada bulunmaya layık değildirler.
 
İÇDAŞ ailesi, gücünü; kuruluşundaki ahlaki değerlerden, vatan millet sevdasının kökleşmiş derin felsefesinden ve bu sevdayla yaptığı üretimden almaktadır.
 
Yenilenmeyen yenilir… İÇDAŞ yenilenmeyi bilen ve yenilendikçe daha da güçlenen, büyüyen bir ailedir.
 
 Yeni yılda ‘her an yenilenen zamanın içinde’ birbirimize daha da kenetlenerek, ülkemize olan derin sevdamızla Yüce yaratanın izniyle üretmeye ve büyümeye devam edeceğiz.
 
2018 yılında ülkemizin, İÇDAŞ ailemizin, hanelerimizin bereket ve huzurunun artarak devam etmesini diliyorum. Saygı ve sevgilerimle.
 

İstihdama yüzde 20’lik katkı İÇDAŞ’a ödül getirdi
     Tarih: 14.12.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı yüzde 5 artışlı istihdam seferberliği hedefinde İÇDAŞ’ın yaptığı yüzde 20’lik katkıya ödül geldi. İstihdama katkı yapan şirketlerin ödülleri Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstihdam Şurası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından verildi. Türkiye’nin istihdamdaki gurur tablosu fotoğrafında İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin de yer aldı.

Çanakkale’deki tesislerinde yaptığı üretimleriyle Türkiye’nin ağır sanayi alanında önde gelen şirketlerinden olan İÇDAŞ, sağladığı istihdamla da ülkemizin gurur tablosunda yerini aldı. Bu yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “istihdamda yüzde 5 artış” seferberliğinde İÇDAŞ yüzde 20’lik hedefe ulaştı.

İstihdam Şurası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı liderliğindi düzenlendi. Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstihdam Şurası’nda Türkiye’nin istihdamına büyük katkı sunan şirketlere ödülleri verildi. Çanakkale’de yüzde 20’lik yüksek istihdam katkısı ile öne çıkan İÇDAŞ, Türkiye’nin gurur tablosundaki fotoğrafta yerini aldı.

İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, İÇDAŞ’ın yüksek istihdam katkısıyla ilgili şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’nin direktifleri ile yüzde 5 hedefiyle başlatılan istihdam artış seferberliğinde İÇDAŞ A.Ş. en üst seviyede sorumluluk bilinciyle haraket ederek yüzde 20 ‘lik istihdam artışını gerçekleştirmiştir. Çanakkale Valimiz Sayın Orhan Tavlı’nın yönetiminde ve koordinasyonunda yürütülen seferberlikte hedef 10 günde yüzde 10 istihdam artışı olarak belirlenerek, gerçekleştirilmiştir. İÇDAŞ A.Ş. bu hedefi de aşarak yüzde 20’lik istihdam artışını gerçekleştirerek, halkımıza iş imkanı sağlamıştır. Çanakkale, Cumhurbaşkanımızın direktifini en hızlı şekilde uygulayan ilimiz olmuştur. Cumhurbaşkanımızın sözlerinin üzerinden daha 12 saat bile geçmeden İÇDAŞ A.Ş. yöneticileri ve sorumluları sahaya inerek çalışmalara başlamışlardır. İÇDAŞ A.Ş. ‘nin milli sorumluluk bilinci ile yürüttüğü istihdam artış seferberliğinde ulaşılan rakamlar ülkemiz adına gurur verici olmuştur.”

İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, istihdamın tabana yayılmasının önemli olduğunu belirterek, “Milletimizle işimizi ve aşımızı paylaşmanın yüceliğine inanıyoruz. Üretimin ve emeğin mübarek olduğunun bilincinde olarak daha fazla istihdam için çabalarımız sürüyor. Memleketimizin kalkınması ve milletimizin refah içinde yaşaması için istihdamdaki katkımızı her geçen gün arttırıyoruz. Arttırmaya da devam edeceğiz” dedi.

İÇDAŞ’ın gururu Feyzullah Aktürk güreşte dünya üçüncüsü
     Tarih: 25.08.2017

İÇDAŞ Ailemizin üyesi 1999 doğumlu, 2017 Avrupa Şampiyonumuz Feyzullah AKTÜRK kardeşimiz Dünya üçüncülüğü ile gururumuz olmuştur.
İÇDAŞ çatısı altında emeğini ortaya koyan milli güreşçimiz Feyzullah Aktürk, dünya üçüncülüğüyle İÇDAŞ’ın ve Türk milletinin gururu olmuştur. Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandıran Feyzullah Aktürk, erkekler serbest stil 120 kiloda bronz madalya kazanmıştır. İÇDAŞ Ailesi olarak milli sporcumuz Feyzullah Aktürk’ün başarısı ile gurur duymaktayız. Feyzullah Aktürk’ün daha yüksek başarılara erişerek, ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandıracağına inancımız tamdır.
Finlandiya’nın Tampere kentindeki Gençler Dünya Güreş Şampiyonası’nda mindere çıkan Feyzullah Aktürk, İÇDAŞ Tesislerimizde çalışma arkadaşları tarafından alkışlarla karşılanmıştır.
120 kiloda mindere çıkan milli güreşçimiz Feyzullah Aktürk, bronz madalyası ile İÇDAŞ Tesislerimizde hatıra fotoğrafı çektirerek gurur tablomuzu ebedileştirmiştir.
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda bronz madalya kazanan Feyzullah Aktürk için tebrik mesajı yayımlamıştır. Bakan Osman Aşkın Bak, tebrik mesajında: “Finlandiya'nın Tampere kentinde düzenlenen Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda erkekler serbest stil 120 kiloda bronz madalya kazanan Feyzullah Aktürk’ü kutluyorum. Aldığı madalyayla bizlere büyük gurur ve mutluluk yaşatan milli sporcumuzun gelecek organizasyonlarda daha büyük başarılar kazanacağına inanıyorum. Uluslararası organizasyonlarda ay yıldızlı bayrağımızın dalgalandırılmasında emeği geçen herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer vermiştir.

 

Çocuklar Antik Çağın Kiliyle Antik Kentte Seramik Yaptılar
     Tarih: 23.08.2017

İÇDAŞ A.Ş. tarihi değerlere, arkeolojik alanlara sahip çıkılması adına yürüttüğü sosyal sorumluluk faaliyetlerini sürüyor. İÇDAŞ A.Ş. “Minik arkeologlar” sosyal sorumluluk uygulaması ile tarihi ve arkeolojik mirasa yönelik farkındalılık faaliyetlerinin yayına bir yenisini daha ekledi. “İÇDAŞ Antik Dönem Seramik ve Çocuk” sosyal sorumluluk uygulaması Türkiye’de ilk kez bir antik kentte, antik döneme yönelik seramik uygulaması olarak düzenlendi.
Çocuklar bu kez antik dönemin killi toprağıyla antik kentte seramik yaptı. Arkeologlar eşliğinde yapılan toprağı çıkarma, eleme, çamur haline getirme faaliyeti, fırında seramik pişirme yönteminin öğrenilmesi ile tamamlandı.
“İÇDAŞ Antik Dönem Seramik ve Çocuk” başlıkla sosyal sorumluluk uygulaması Parion Antik Kent’te gerçekleştirildi. Antik kentin küçük tiyatro sahnesi olan ‘odeion’da yürütülen faaliyette çocuklar hem eğlendi hem öğrendi.
Çocukların tarihi, arkeolojik alanlara sahip çıkmalarına ve farkındalık oluşturulmasına yönelik olarak başlatılan “İÇDAŞ Antik Seramik ve Çocuk” sosyal sorumluluk uygulamasına 20 çocuk katıldı.
Parion Antik Kenti Kazı Başkanı 19 Mayıs Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş “Uygulamanın hedefi, çocuklarımızın ve gençlerimizin antik dönemlere yönelik zihinsel bağ kurmalarını sağlayarak, tarihi değerlere yaklaşımlarını, bakışlarını pozitif yönde geliştirmektir. İÇDAŞ A.Ş.’nin tarihi arkeolojik mirasa sahip çıkılmasına adına uygulamaya koyduğumuz bu proje ile çocuklarımız zihinsel olarak 2700 yıl önceki yaşantıya yolculuk yaptılar. O dönemin kap kacaklarını, malzemelerini, yaşam alışkanlıklarını anlamaya çalıştılar. Bu tür uygulamalar çocukların tarihi mirasa yaklaşımlarını pozitif yönde etkileyecektir.” dedi.
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yardımcı Doç. Dr. Ertuğ Ergürer, tarafından uygulanan projede çocuklar önce antik döneme ait kazı alanından killi toprak çıkardı. Ardından eleyerek, seramik yapımına uygun çamur haline getirmeyi öğrendiler.
Antik alanda kurulan ‘çömlekçi çarkı’ ile çocuklar, antik döneme ait bazı objeleri yapmayı öğrendiler. Ardından da yaptıkları objelerin kullanıma hazır hale getirilmesi için fırınlamayı ve pişirmeyi öğrendiler.
İÇDAŞ A.Ş. Türkiye’nin en önemli arkeolojik kazı faaliyetlerine desteğini sürdürüyor. Çanakkale Biga’da çelik ve enerji üretim faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşlarından olan İÇDAŞ A.Ş. kültür hazinemize sahip çıkmaya devam ediyor. İÇDAŞ A.Ş. Çanakkale’de bulunan Truva antik kenti, Assos antik kenti, Parion antik kenti ve Apollon Smintheion kutsal alanı kazılarının ana sponsorluğunu sürdürüyor.

 

İÇDAŞ Fen Lisesi Yükseliyor
     Tarih: 22.08.2017

Haziran 2017 tarihinde Çanakkale Biga da temeli atılan 4 katlı 24 derslikli modern laboratuvarlar ile donatılacak ve 700’ün üzerinde çocuğumuzun eğitim göreceği İÇDAŞ Fen Lisesi inşaatı son hızla devam ediyor.

Minik arkeologlar antik kentlerde kazı yaptı
     Tarih: 09.08.2017

Ülkemizin tarihi eser ve tarihi mirasına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla yürütülen sosyal sorumluluk uygulamasında minik arkeologlar antik kentlerde kazı yaptı. 2014 yılından beri İÇDAŞ A.Ş. tarafından sürdürülen “İÇDAŞ Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması” kapsamında, yaşları 7 ile 17 arasında değişen çocuklar ve gençler Assos Antik Kenti, Apollon Smintheion Kutsal Alanı ve Parion Antik Kenti’nde arkeolojik kazılara katıldılar.
İki gün süren etkinliklerde çocuklar, Çanakkale’deki üç farklı antik kentte hazırlanan ‘kazı simülasyon alanında’ arkeologlardan eğitim alarak kazı yaptı. Kazı öncesi antik kentleri gezen ve bilgi alan çocuklar, yaz sıcağı altında kazılara katıldılar. Arkeoloji biliminin ve arkeolog olmanın da anlamına dair bilgilenen ‘minik arkeologlar’ keyifli zaman geçirdiler.
“İÇDAŞ Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması” bu yıl dördüncü kazı sezonuna ulaştı. İlki 2014 yılında gerçekleştirilen sosyal sorumluluk uygulamasında bu yıl 250 çocuk, tarihi mekanlarda kazılara katıldı. İki gün süren kazı faaliyetlerine katılan çocuklara “katılım sertifikası” verildi.
“İÇDAŞ Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması” ile çocuklar mirasa yönelik bilinçlerini arttırırken, tarihi değerlerin gün yüzüne çıkarılmasına da tanıklık ediyorlar. İÇDAŞ, Çanakkale’de bulunan dünyaca ünlü Troia Antik Kenti, Assos Antik Kenti, Parion Antik Kenti, Apollon Smintheion Kutsal Alanı kazılarında tarihin gün yüzüne çıkmasına ve korunmasına ana sponsor olarak desteğini sürdürüyor.
İÇDAŞ, sadece tarihi değerlerin ortaya çıkmasına destek olmakla kalmayıp, genç neslin bu eserlere karşı bilinçlenmesi için de çabalıyor. Oluşturulan “İÇDAŞ Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması” ile tarihi kazı alanlarında çocuk ve gençlerin tarihi miras ve tarihi değerlere karşı bilinçlenmelerine katkıda bulunuluyor.

 

İÇDAŞ Anaokulu Tamamlandı
     Tarih: 14.07.2017

İÇDAŞ anaokulu tamamlanarak Milli Eğitim Bakanlığı'na teslim edildi. Yeni öğrenim yılında hizmete açılacaktır.

 

Çanakkale İftarı
     Tarih: 23.06.2017

Çanakkale İftarı

 

Biga İftarı
     Tarih: 23.06.2017

Biga İftarı

 

İÇDAŞ Çanakkale’de Tohum Bankası kuruyor
     Tarih: 27.04.2017

Türkiye’nin ağır sanayi kuruluşları arasında yer alan İÇDAŞ A.Ş., şimdi de ‘tohum bankası’ kurmak için harekete geçti. Çanakkale Biga’da üretimini sürdüren İÇDAŞ A.Ş. milli tohumları kıyamete dek korumak amacıyla tohum bankası kurmak için çalışmalarını başlattı. Ankara ve İzmir’den sonra Türkiye’nin üçüncü tohum bankası Çanakkale’de kurulacak.
İnceleme yaptıkları dünyanın en önemli 10 tohum bankası arasından Londra ve Amsterdam’dakileri örnek aldıklarını belirten İÇDAŞ Tarım İşletmeleri Müdürü Turgut Odabaşı “Yüksek teknoloji donanımlı bir tohum bankası kurmak için çalışmalara başladık. Anadolu coğrafyası dünyanın en zengin gen varlığına sahip. Bu zenginliğimize sahip çıkmayı ve onu korumayı milli bir görev biliyoruz. Anadolu tohumlarını güvence altına alarak geliştirme ve güvence altına alarak milli tarımımızı yabancı ülkelere bağımlılıktan kurtarmayı hedefliyoruz.” dedi.
Turgut Odabaşı, dünyadaki bitkilerin dörtte birinin gelecek 50 yıl içinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bilinirken, tohum bankalarının öneminin gün geçtikçe arttığını söyledi. Adeta zamana karşı bir yarış içinde olunduğunu belirten Turgut Odabaşı, İÇDAŞ Tohum Bankası’nın Çanakkale’de kurulacağını ve bunun için hem ARGE hem de fizibilite çalışmalarına başladıklarını açıkladı.
İÇDAŞ Tarım işletmeleri Müdürü Turgut Odabaşı şöyle konuştu: ”İÇDAŞ olarak binlerce dönüm tarımsal arazimizi tohum bankasıyla taçlandırmak, tohumlarımızı güvence altına alarak milli tarımımızı yabancı ülkelere bağımlılıktan kurtarmayı hedefliyoruz. Anadolu coğrafyası dünyanın en zengin gen varlığına sahip. Bu zenginliğimize sahip çıkmayı ve onu korumayı milli bir görev biliyoruz. Tohum bankası Akdeniz havzasında olası kuraklığa karşı Nuh’un gemisi yani geleceğimizin sigorta poliçesi olacaktır. Sebze, meyve, hububat, sera bitkileri ve diğer bitki varlığında kendi tohumlarımızın patentine sahip olmamızın stratejik açıdan Türkiye için hayati önem taşıdığına inanıyoruz. Şirket olarak bu bakış açısıyla ilgili kurumlarla görüş ve çalışma başlatmış bulunuyoruz. Dünyanın en önemli 10 tohum bankasını inceledik. Londra ve Amsterdam örnekleri üzerinde çalışıyoruz. Tohum korumak sanıldığından çok daha ciddi bir iştir. Sandığa tohum konarak çeyiz gibi saklanamıyor. Projelendireceğimiz banka iç ortamı minimum nem seviyesinde tutulan, tohumuna göre -20, -5 ve 5 derecelik farklı atmosferik koruma koşullarında ciddi enerji sarfıyla tohumların en sağlıklı ve uzun ömürlü şekilde saklanmasını sağlayacaktır. Milyonlarca dolarlık bu yatırımı en yetkin donanımıyla en kısa zamanda Çanakkale’ye kazandıracağız.”

İÇDAŞ'ın "Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması" ödüllendirildi
     Tarih: 30.03.2017

Tarihi değerlere verdiği destekle sanayi kuruluşları arasında örnek bir yere sahip olan İÇDAŞ’ın çocuklara yönelik uyguladığı “Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması” ödüllendirildi.  Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması, TİSK’in geleneksel Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nde “Etkililik Ödülü”nü kazandı.
 
İÇDAŞ sosyal sorumluluk uygulamalarında tarihi değerlere verdiği destek toplumsal karşılığını ödüllerle buluyor. Çanakkale’de yer alan dört büyük arkeolojik merkeze sponsorluk yapan İÇDAŞ çocukları ve gençleri tarihi değerler konusunda bilinçlendirmeye devam ediyor.
 
İÇDAŞ Troia Antik Kenti, Parion Antik Kenti, Apollon Smintheion Kutsal Alanı, Assos Antik Kenti kazılarında tarihin gün yüzüne çıkmasına ve korunmasına destek oluyor. İÇDAŞ, sadece tarihi değerlerin ortaya çıkmasına destek olmakla kalmayıp, genç neslin bu eserlere karşı bilinçlenmesi için de çabalıyor.
 
Türkiye çapında pek çok kazı alanına örnek olan “Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması”nı 2014 yılından beri sürdürüyor. Yaşları 7 ile 17 arasında değişen öğrenciler tarihi alanlarda kazılara katılıyor ve ‘simülasyon kazı alanında’ uygulama yapıyorlar.
 
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) geleneksel “TİSK Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri” için görkemli bir tören düzenlendi.
 
Bu yıl, Etkililik Ödülü’nü İÇDAŞ’ın “Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması” kazandı. Öğrencilerin kültürel miraslara
olan farkındalığını artırmak amacıyla hayata geçirilen İÇDAŞ “Minik Arkeologlar Uygulaması” geçmişin gün yüzüne çıkarılması ve kültürel mirasın topluma kazandırılarak tarihe tanıklık edilmesi perspektifiyle Etkililik Ödülü’ne layık görüldü.
 
Düzenlenen törende ödülü İÇDAŞ İş Güvenlik Müdürü Agah Ayhan aldı. Agah Ayhan yaptığı konuşmada “Tarihi değerleri gün ışığına çıkarmanın ötesinde korumak ve yaşatmak daha zor. Bunun için toplumsal bilincin oluşturulması ve arttırılması gerekiyor. Bu anlamda da İÇDAŞ, 2014 yılında çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik başlattığı ‘minik arkeologlar projesini’ süre sınırı olmaksızın sürdürmeye karar vermiştir. Kazılara yaptığımız sponsorluklarla birlikte bu projede daima devam ederek, farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetlerimiz sürecektir” dedi.

Mehmet Akif Ersoy’un evi gençlere yol gösteriyor
     Tarih: 10.03.2017

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un Bayramiç’te çocukluğunun geçtiği ev gençlere yol gösteriyor. İÇDAŞ A.Ş. tarafından yeniden yaptırılan ev müze olarak hizmete alındı. Mehmet Akif Ersoy’un balmumu heykeli, onu sadece fotoğraflarıyla tanıyanlara farklı bir görsel boyut kazandırıyor.

1 Temmuz 1873 tarihinde doğup, 12 yaşına dek çocukluğunun geçtiği bu ev şimdi “Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi” olarak yaşatılıyor. Evin bulunduğu sokak da düzenlemelerin ardından genç neslin ilgiyle ziyaret ettiği mekanların başında geliyor. Milli şairimizin babası Tahir Efendi’nin imamlık yaptığı Karşıyaka Camii ve Mehmet Akif Ersoy’un yazılarında oynamaktan zevk aldığından bahsettiği caminin yanındaki taş köprü de restore ediliyor.

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi’ni gezen genç nesil, hem milli şairimizin hayatına dair detayları görüyor hem de vatan sevgisinin nasıl oluştuğuna dair fikir ediniyorlar. Evdeki balmumu heykelle hatıra fotoğraf çektirerek Mehmet Akif Ersoy’u fiziki olarak da hafızalarında daha net canlandırabiliyorlar.