İÇDAŞ olarak toplumun yaşam kalitesinin arttırılması, eğitim olanakları ile sosyal hayatın iyileştirilmesi, toplumsal duyarlılık çerçevesinde ihtiyaçların belirlenmesi ve giderilmesine yönelik birçok çalışma yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.

Gerek çevresel gerek kültürel ve gerekse ekonomik anlamda üzerine düşen sosyal  sorumluluğun her zaman bilincinde olan İÇDAŞ, bölgedeki sosyal sorumluluk projelerine sağladığı gönüllü destekle bu konuda da öncülük yapmaktadır.

İÇDAŞ tarafından 2006 yılında İSTANBUL Bağcılar İlçesinde 32 derslikli 1200 öğrenci kapasiteli İlköğretim Okulu, Çanakkale Biga ilçesine 16 sınıflı Endüstri Meslek Lisesi binası ve 2008 yılında Biga İlçesine bağlı Kemer köyüne 8 derslikli İlköğretim Okulu inşa edilmiştir.

İÇDAŞ birçok amatör spor branşıyla birlikte ulusal liglerde Çanakkale’yi başarıyla temsil eden Çanakkale bayan voleybol takımı ve Karabiga İÇDAŞ futbol takımına sponsorluk desteği sunmaktadır.

Şirketimiz gençlerimizi deniz ve sporla buluşturmak amacı ile tüm işletim giderleri İÇDAŞ tarafından karşılanarak; İÇDAŞ SPOR kulübü bünyesinde Yelken ve  Yüzme branşlarında her yaz 7-15 yaş arası 160 çocuğumuza eğitim olanakları kazandırmıştır. Üç tarafı denizlere çevrili ülkemizde gençlerimizi yüzme ve yelken sporu yapmaya teşvik eden İÇDAŞ Spor kulübü; bu spor dallarında Türkiye şampiyonları çıkararak milli takıma sporcular kazandırdığı gibi Çanakkale’nin ulusal ve uluslararası yarışmalarda tanıtımına da katkı sağlamaktadır.

Ayrıca bunların yanında eğitimlerinde başarılı olan toplam 270 orta ve yüksek öğretim öğrencisine karşılıksız burs verilmektedir. Şirketimiz bulunduğu bölgede yer alan yüksek öğretim kurumlarına da katkıda bulunmakta, kütüphane eğitim ve toplantı salonları, laboratuar ve diğer altyapı destekleri sunulmaktadır.

İÇDAŞ kültür varlıklarının ortaya çıkartılması, korunması ve ülke turizmine kazandırılması için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yürütülen arkeolojik kazıları desteklemektedir. İÇDAŞ, efsaneler kenti Troia, filozoflar kenti Assos, bilicilik merkezi Smintheion ve Roma kolonisi Parion’da yürütülen arkeolojik kazıların ana sponsorluğunu üstlenmiştir. Bilimsel araştırma sonuçlarının yayına dönüştürülerek yurt içi ve yurtdışında kamuoyu ile paylaşılması için öncülük etmektedir.