“Çanakkale Geçilmez” öyle bir ifadedir ki; içinde vücut bulan kahramanlıkların destanlaştığı, bir milleti yeniden var eden savaşın belki de en vurucu iki kelimesidir.

Abideler içinde bir ruh varsa geleceğe taşınabilir. Aksi halde zamanın ruhu içinde eriyip yok olmaya mahkumdurlar. Türk milletinin asil ruhu kahramanlık abidesi Çanakkale’nin asla geçilemeyeceğini ortaya koymaktadır.

İÇDAŞ, çağımızda süren ekonomik mücadelede Türkiye’nin en büyük özel sektör çelik üreticisi olarak Çanakkale’nin gurur abidesi olarak yükselmektedir.

İÇDAŞ’ın kurulduğu ilk günden beri üreterek ekonomiye yaptığı katkının yanı sıra hedefi daima topluma faydalı hizmetler ve destekler sunmak olmuştur. İÇDAŞ tesislerinde çelik ve enerji üretirken, ruhunda da taşıdığı toplumsal hedeflerle hareket etmektedir. Ortaya koyduğu sosyal sorumluluk projeleriyle eğitim, kültür, sanat, spor alanlarında toplumun yaşam kalitesini ileriye götürmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Ekonomik gücünü toplumsal amaçlar için kullanmaktan onur duyan ve günden güne katlayarak yerine getiren İÇDAŞ, sosyal sorumlulukta da öncülük yapmaktadır. Bu öncülüğü de bir abide misali kuşaktan kuşağa aktararak sürdürecektir.

Kastamonu - Cide Bayram Yusuf Aslan Turizm Otelcilik ve Meslek Lisesi

 

Kastamonu - Cide Bayram Yusuf Aslan Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli

 

İstanbul - Bağcılar İlçesi İÇDAŞ İlköğretim Okulu

 

Biga Endüstri Meslek Lisesi Ek Binası

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga Kampusu Bayram Yusuf Aslan Konferans Salonu

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga Kampusu Tacettin Aslan Kütüphanesi

 

Çanakkale Manfred Osman "Korfman" Kütüphanesi

Korfmann'ın rüyası gerçekleşti...

Merhum Manfred Korfmann'ın Çanakkale sevdalısı olarak yıllardır hayalini kurduğu rüyanın ilki gerçekleşti. Çanakkale Belediyesi Korfmann'ın anısına kurduğu müze ile tarihi sorumluluğunu yerine getirirken şimdi sıra Korfmann'ın en önemli hayali olan Troya Müzesinin gerçekleşmesinde.


Çanakkale Belediyesi tarafından Manferd Osman Korfmann'ın anısını yaşatmak üzere kurulan Korfmann Kütüphanesi Tübingen Üniversitesi Rektörü ve Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşesinin de katılımıyla açıldı. Merhum Manfred Osman Korfmann'ın eşi Katja Korfmann, CHP Çanakkale Milletvekilleri İsmail Özay, Ahmet Küçük, Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Erhan Akporay, Çanakkale Defterdarı Sacide Şakar, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Tezcan, Başkanvekili İlhan Doğan, ÇASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Vural, Belediye ve İl Genel Meclisi üyelerinin yanı sıra kentin entelektüel isimleri de katıldı.

Yeni bir sayfa
Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Korfmann Kütüphanesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çanakkale'nin tarihi bir gün yaşadığını belirtti. Kırlı ''Çanakkale'nin kültür tarihinde yeni bir sayfa açılmıştır. Bu, Korfmann sayesinde olmuştur. Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann, değerli bir bilim adamı, dünya kültür ve arkeoloji bilimine önemli katkılar yapan, Troia'yı dünyaya tanıtan ve literatürde yer almasını sağlayan büyük bir insandır. Böyle bir kişi Çanakkale için büyük bir şanstır. Kentimiz, bundan sonra Korfmann adı sayesinde değer kazanmıştır ve daha da büyümüş, dünya kültür ilişkilerinde dikkati çeken bir yer haline gelmiştir'' dedi.

Troya Anadolu'nundur 
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da törende yaptığı konuşmada, Troia'nın önemini, değerlerini ve zenginliğini Korfmann'dan öğrendiklerini belirtti. Korfmann'ın özel kütüphanesini Çanakkale'ye bağışlamasının ayrı bir anlamı daha bulunduğunu vurgulayan Gökhan "Korfmann bize kültür sorumluluğu da yüklemiştir" dedi. Türkiye'de tarihsel ve kültürel değerleri koruma bilincinin geç kavrandığını belirten Gökhan, ''Çıkarcı bir anlayışla eski kültürel varlıkların yok olmasına göz yumuldu. Korumacılık anlayışı, kültürlere saygıdır, tarihe saygıdır, doğaya saygıdır. Kendi kültürüne, tarihsel değerlerine sahip çıkan, yaşadığı çevreyi tüm dokularıyla koruyan bir anlayış, aynı zamanda demokrasinin gelişimine katkı sağlar'' dedi.Korfmann'ın dünya mirası Troia'yı bilimsel çalışmalarının ışığıyla aydınlattığına dikkat çeken Gökhan, ''Korfmann, Troia'nın tanıtılmasında özverili çalışmalarda bulundu. Troas bölgesinin 1996 yılında Tarihi Milli Park olmasını sağladıktan sonra, 1998 yılında Troia'nın Unesco tarafından dünya kültür mirası listesine alınmasını sağladı ve Troia'nın Anadoluluğunu tüm dünyaya kanıtladı'' diye konuştu.

Yaklaşık bir buçuk yıl önce yitirdiğimiz Troya Kazı Heyeti Başkanı Manfred Osman Korfmann'ın çalışmalarından övgüyle söz edildi.

Bilimsel katkı
Troia Kazı Başkanı Prof. Dr. Ernst Pernicka da konuşmasında, Troia'da geçen seneki kazı çalışmalarında önemli sonuçlara ulaştıklarını ifade ederek, ''Bizler, Korfmann döneminde başlayan ve devam eden kazı çalışmalarının sonuçlarını birkaç ciltlik kitap halinde 2010 yılına kadar yayınlamak istiyoruz'' dedi. Tubingen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Engler ise Troia kazılarının dünyanın her köşesinden katılan bilim adamları sayesinde edindiği uluslararası yapısıyla örnek bir kazı projesi olduğunu belirtti. Engler, Tubingen Üniversitesi Kütüphanesi tarafından envanteri yapılan ve Prof. Dr. Korfmann'ın eserlerinin yer aldığı kitapların, gelecek vadeden genç arkeologların ve bilimsel anlamda Troia üzerinde çalışma yapmak isteyen herkesin hizmetine sunulmasından büyük memnuniyet duyduğunu ve kardeş ilan ettikleri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile daha da yakınlaştıklarını kaydetti.

Çanakkale Troia Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Muharrem Satır da konuşmasında, bu kütüphanenin Manfred Osman Korfmann'ın, yaşamının son günlerinde özel kitaplığını Çanakkale-Tubingen Vakfı aracılığıyla, Çanakkale'de ki araştırmacı ve uzmanlara hediye etmek düşüncesinden doğduğunu söyledi.

Açılışı yapılan Kütüphanede, çoğunluğu Troas olmak üzere, Anadolu, Yakın Doğu, kısmen de Balkan ve Avrupa arkeolojisine ait 6 bin kitap, 10 bine yakın ayrı basım fotokopi ve belge bulunuyor. Açılışa katılanlara daha sonra vakıf yönetimi tarafından bir de kokteyl verildi.

Şahin'in Korfmann ile ilgili şiiri
Açılış törenine katılan araştırmacı gazeteci-yazar-tv program yapımcısı Haluk Şahin, Korfmann anısına kaleme aldığı "Künye" isimli şiiri seslendirdi. Şahin'in kaleme aldığı şiiri yayınlıyoruz:

KÜNYE
işi o kadar zordu: karşısında kaç yüzyıllık bir zeitgeist, Tübingen anfisinde
- ki her yer Troia'ydı onun için -yalnız Akhalıları değil
Haçlı ordularını da durdurdu
adamdaki
cesarete bakın siz
söz dinlemeyip
kazmayı
Doğu'dan vurmuştu
bu kovboy şapkalı ve fularlı adam
- film setini şaşırmış bir John Wayne? devirdikten sonra düşmanlarım
- ama içten yaralı -apansız ayrıldı ören yerinden
geride künyesi kaldı
baktık:
Manfred Korrmann
1942 doğumlu
namı müstear Osman Bey
Köln'de doğmuştu ama
Vilusa'ydı
asıl yurdu
ve
göbek adı
Hektor'du

İÇDAŞ Çanakkale'de kurulan Korfmann kütüphanesinin bakım ve onarımına destek olmuştur.

1995 yılından beri kendisi ve TEV aracılığı ile birçok öğrenciye burs imkânı sağlayan şirketimiz; 2006 yılından itibaren çoğunluğu Çanakkale İlinden olmak üzere toplam 150 Endüstri Meslek Lisesi ve 50 üniversite öğrencisine İÇDAŞ bursu vermektedir.

Kalifiye eleman sıkıntısı ve genç nüfustaki yüksek işsizliğe çare olarak İÇDAŞ "Meslek Edindirme Eğitim Projesi" gerçekleştiriyor. Herhangi bir ön koşul aranmaksızın seçilen kursiyerlere eğitimler, usta eğiticiler tarafından teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir. Eğitim programına katılıp sınavları geçenler görevlerine başlatılmakta olup 3 ay süren eğitim boyunca katılımcılar İÇDAŞ'tan maaş da almaktadırlar.


2006 ve 2007 yıllarında Çanakkale Tesislerimizde devam eden Kaynak ve Tesisat eğitimlerinde şu ana kadar 75 kaynakçı ve 25 tesisatçı yetiştirilmiştir.

Avrupa Birliği'ndeki araştırmalara göre, ilave her bir yıllık eğitim verimlilikte yüzde 6, gelir düzeyinde yüzde 5 artış sağlamaktadır. İşgücünün daha eğitimli hale getirilmesi verimliliği de artırır prensibiyle şirket içi eğitimlerimize devam edilmektedir.

Sponsorluğunu yapmış olduğumuz Çanakkale Gürpınar'da bulunan Apollon Smintheion Kutsal Alanı Kazı çalışmaları 2017 faaliyet raporuna ulaşmak için tıklayınız.

MİNİK İZCİLERDEN İÇDAŞ YELKEN OKULUNA ZİYARET

Biga Hamdibey, Dumlupınar, Karabiga Mustafa Kemal ve Yeniçiftlik İlköğretim okulları izcilik kolundan 55 öğrenci Biga İlçe İzci Kurulu Başkanı Bedri Çiftçi ve İzci Lider öğretmenleri Şafak Turan, Ersin Tufankaya, Sevgi Süngür'le birlikte 27 Mayıs Pazar günü İÇDAŞ Karabiga Yelken Okulunu inceledi.Hafta sonu günü birlik kampı uygulaması kapsamında İÇDAŞ yelken okulunda piknik yapıp eğlenen minik izcilerin yelken sporu konusundakini sorularını İÇDAŞ Yelken Antrenörü Cem Öztek yanıtladı. Yelken Okulundaki eğitim teknesine binen minik izciler, yelkenli üstünde uygulamalı eğitim aldı. Yaz tatilini yelken sporu yaparak değerlendirmek isteyenlere İÇDAŞ yelken okul eğitimleri hakkında bilgi verildi.

 

İzci Liderleri nezaretinde yelken tesislerini inceleyen öğrenciler yelkenlisiyle denize açılan bir İÇDAŞ yelken sporcusunu alkışlayarak izlediler.İzci Kurul Başkanı Bedri Çiftçi “Yarının büyükleri olacak izci öğrenciler için İÇDAŞ  Yelken Okulunda Piknik hem eğitici, hem çok keyifli oldu. Tatil günümüzde bizleri misafir eden İÇDAŞ yetkililerine Biga izci grupları adına teşekkür ediyorum” dedi.Yelken okulunda keyifli saatler ve kamp yapan minik izciler birlikte gerçekleştirdikleri neşeli piknik sonrası evlerine döndü. 

 

   

Bir çocuk öldü Çanakkale'de. Herkesin yüreğini yakarak. Bir çocuk. Adı Çağın ÇANGA. Oyun oynarken. Karşıdan karşıya atladığı beton yükseltiler arasında.Çağın düştü. Oyun; ölüm oldu.

Çağın'ın çağrısına İÇDAŞ karşılık verdi. Çanakkale Boğaz Komutanlığı Lojmanlarında yapay mantar tabanlı, tam donanımlı çocuk parkları yapıldı. Adı Çağın ÇANGA parkı. 3 Eylül günü hizmete açıldı.

           
24 Ocak 2010 günü aşırı yağışların ardından Lapseki'yi vuran sel felaketinde Lapseki ilçesinin köyleriyle bağlantısını sağlayan Gökçeoğlu Deresi üzerinde bulunan köprü yıkılmış ve Lapseki'nin birçok köyü ile ulaşım bağlantısı kopmuştu.
 
Yıkılan köprünün yerine yenisinin yapılması için Lapseki Belediye Başkanı Gani Ekim'in yardım talebine, İÇDAŞ köprü yapımı için gereken 25 ton demiri karşılayarak destek verdi.
 
İÇDAŞ'ın   demir yardımı; gerek Devlet, gerek Belediye ve gerekse vatandaşların katkıları ile bütünleşerek Gökçeoğlu Deresi Köprüsü yeniden  inşa edildi.

25 Eylül Cumartesi günü Lapseki ilçesinin kurtuluş etkinleri kapsamında düzenlenen köprü açılışında Çanakkale Milletvekili Mustafa Kemal Cengiz , Lapseki Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim, Lapseki Kaymakamı Fahri Meral ile  İÇDAŞ Yetkilileri Şerif Mutlu ve Agah Ayhan da hazır bulundu.

 
 
Başkan Gani Mehmet Ekim ve M. Kemal Cengiz açılış konuşmalarında; herkesin birlik olmasıyla sel felaketinin açtığı yaraların kısa sürede sarıldığını belirterek köprü yapımına destek verenlere teşekkür ettiler.
Kesilen kurdelanın ardından köprü  halkın kullanımına açıldı. 24 Ocak günü Lapseki'yi vuran sel felaketinde Lapsekinin köyleriyle bağlantısını sağlayan Gökçeoğlu Deresi köprüsü yıkılmış ve Lapseki'nin birçok köyü ile ulaşım bağlantısı kopmuştu. 
Yıkılan köprünün yerine yenisinin yapılması için Lapseki Belediye Başkanı Gani Ekim'in yardım talebine İÇDAŞ köprü yapımı için gereken 25 ton demiri karşılayarak karşılık verdi.
İÇDAŞ'ın demir yardımı, gerek Devlet, gerek Belediye gerekse vatandaşların katkıları ile bütünleşerek Gökçeoğlu Deresi Köprüsü yeniden inşa edildi. 
25 Eylül Cumartesi günü Lapseki Kurtuluş etkinleri kapsamında yapılan köprü açılışında Çanakkale Milletvekili Mustafa Kemal Cengiz , Lapseki Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim,Lapseki Kaymakamı Fahri Meral ile İÇDAŞ Yetkilileri Şerif Mutlu ve Agah Ayhan hazır bulundu.

Başkan Gani Mehmet Ekim ve M. Kemal Cengiz açılış konuşmalarında; herkesin birlik olmasıyla sel felaketinin açtığı yaraların kısa sürede sarıldığını belirterek köprü yapımına destek verenlere teşekkür ettiler. Kesilen kurdelanın ardından köprü halkın kullanımına açıldı. 

Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan İÇDAŞ A.Ş'in öngörüsüyle ve sponsorluğunda Karabiga Belediyesi'nin de katkılarıyla rüzgar ve parkur olarak Türkiye'nin en iyi yerlerinden biri olan Karabiga'da Kaleler mevkiinde deniz kıyısında kurulan Karabiga İçdaş Yelken Okulu, üç ay gibi kısa bir hazırlık sürecinden sonra 21 Haziran 2004'de faaliyete geçmiştir. 15 Temmuz 2004 tarihinde ise resmi açılış töreni düzenlenmiştir.

21 Haziran - 15 Eylül tarihleri arasında 7-15 yaş arası (yüzme bilen) 80 öğrenciye ücretsiz kurs verilmektedir.

Faaliyete başlamasıyla birlikte büyük ilgi gören kulübümüzde her yaz antrenörleri nezaretinde uzun bir öğretim döneminden sonra derslerden bunalan çocuklarımıza tatilini değerlendirebileceği; dostluk, arkadaşlık ve deniz becerilerini geliştirebileceği bir ortam sunuyoruz.

Kurs süresince başarılı olan öğrenciler arasından seçilen yarış takımı ise, yerel ve ulusal yelken yarışlarına iştirak ederek bölgelerini temsil etmektedir. Sporcularımız geçtiğimiz üç sene içerisinde yerel ve ulusal yarışlarda 70 kez kürsüye çıkma başarısı göstermiştir. Sportif rekabet ruhuyla birlikte, gençlerimiz arasında dostluklar pekişmektedir.

Karabiga İçdaş Yelken Kulübü Bölgesinde su sporları branşında faaliyet gösteren tek kulüptür. İki yıldır 250 kişinin katılımıyla yapılan Marmara Grup Birinciliği yelken yarışlarına İÇDAŞ A.Ş sponsorluk ve ev sahipliği yapmaktadır. Karabiga İçdaş Yelken Kulübü bu yıl da üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemize, su sporlarına gönül veren yelkenciler ve denizciler yetiştirmek için çalışmalarına aralıksız devam edecektir.

İÇDAŞ sponsorluğunda Çanakkale Arkeoloji Müzesi uzmanlarınca yapılan Kemer Köyü Antik Kenti kazı çalışmaları

Çanakkale Biga tesislerimize komşu olan köylerimizi de yaşayan; hiç İstanbul'u görmemiş ya da uçağa binmemiş kişileri düşünerek yeni başlayan Çanakkale -İstanbul uçak seferleriyle haftada bir gün şirketimiz tarafından İstanbul gezisi düzenledik ve toplam 250 kişiyi 6 grupta İstanbul'a getirdik.

Sabah Çanakkale havaalanında başlayan gezimiz; İstanbul tesislerimizde kahvaltı, Çamlıca Tepesi, Sultanahmet Meydanı, Sultanahmet Cami ve Topkapı Sarayı'nı gezdikten sonra gezimizin ilk yarısını tarihi Sultanahmet Köftecisi'nde öğle yemeği ile bitirdik. Yorgunluğumuzu attıktan sonra ülkemizin en güzel tarihi kültürel eserlerinin sergilendiği Miniatürk'e gittik. Küçük bir Türkiye turundan sonra ise İstanbul'un boğaz manzarasından sonra en güzel manzarasına sahip tepesi Pier Loti'ye çıkıp İstanbul seyrederek kahvelerimizi içtik. Akşam namazını Eyüp Sultan Camii'nde kılan misafirlerimizi akşam yemeğinden sonra havaalanına uğurladık. İstanbul turu, başladığı Çanakkale havaalanında son buldu.

2003 yılında kurulan futbol takımı amatör küme de yer almakta ve her türlü maddi manevi destek şirketimiz tarafından verilmektedir.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Katkılarıyla İğne Oyası Yarışması Sponsorluğu

2003 yılında İÇDAŞ'ın sponsorluğunda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Karabiga Belediyesi ve Karabiga Güzelleştirme Derneği'nin katkılarıyla Biga ilçesinde bulunan tüm köyleri kapsayan "Sandıktaki Kültür 1. İğne Oyası Yarışması" düzenlenmiş, dereceye girenlere çeşitli ödüller ve katılan her yarışmacıya "katılım ve teşekkür belgesi" verilmiştir.

İÇDAŞ tarafından 2003 ve 2004 yıllarında Marmara ve Ege Bölgesinde bulunan Avcılık ve Atıcılık Kulüpleri bünyesindeki Milli Sporcuların ve amatör atıcıların da katılımlarıyla yapılan yarışmada 5 dalda ödüller verilmiştir. 

Biga'da 53 öğrencisi bulunan "Yetiştirme Yurdu"na şirketimiz tarafından 4 bilgisayar armağan edilmiştir.

    

 

Şirketimizin katkıları ile Çevre ve Orman Bakanlığı, Çanakkale İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından Gelibolu yarımadasında İÇDAŞ Hatıra Ormanı Oluşturulmuştur. 2007-2008 fidan dikim döneminde Alçıtepe Mevkiinde 30.000 m² (3 ha) alan üzerinde kurulu bulunan hatıra ormanına ait fotoğraf yan tarafta görüntülenmektedir .

   

9 EYLÜL ÜNİVERSİTESİNDE VERİLEN KONFERANS

27.02.2008 Tarihinde İÇDAŞ AŞ Liman Müdürü Cenk Güven 9 Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsünde "Fabrika Limanlarının İşletilmesi ve Operasyonları" Konulu Konferans Vermiştir.