2018
İÇDAŞ 'dan Gemi İhracatı
     Tarih: 15.09.2018

İÇDAŞ-29 isimli gemimiz yüksek standartlarda, son teknoloji ve sofistike olarak Ice Class 1-A 7500 DWT Paslanmaz Petrol/ Kimyasal Tanker inşası için sac kesimine Ocak 2017 ayı içerisinde başlanmış ve 12 Mart 2018 tarihinde başarılı şekilde denize indirilmiştir.

İÇDAŞ- 29 gemisi, 16 Kargo ve 2 slop tankı ile her türlü parsel kimyasal yükün taşınması için uygun hacimleri sağlamaktadır. İÇDAŞ-29 Paslanmaz Kimyasal Tankeri çevreci özellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Hem düşük yakıt tüketimi hem IMO TIER III standartlarında egzoz gazı emisyon şartları /NOX salınımı hem de Balast Suyu Arıtma Sistemi bakımından Uluslararası Denizcilik Organizasyonu (IMO) kurallarına uygun ekipmanlarla donatılmıştır.

İÇDAŞ-29 isimli Paslanmaz Kimyasal Tankerimiz 6 Eylül 2018 tarihinde Alman GEFO firmasına satılmıştır.

 

İÇDAŞ 2018 TROYA Yılında “Alexandria Troas” Antik Kenti’ne Destek Verdi
     Tarih: 02.08.2018

Vali Orhan Tavlı, Alexandria Troas antik kentinde bulunan Herodes Attikus Hamamı’nda kazı ana sponsoru İÇDAŞ A.Ş’nin desteği ile hamamın merkezinde yer alan kemerlerin alttan çelik konstrüksiyon ile desteklenmesi çalışmalarını yerinde inceledi.
Alexandria Troas antik kenti Herodes Attikus Hamamı’nda yapılan incelemelerde Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, Ezine Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu ve İl Genel Meclis Üyesi Hasan Hüseyin Aytop’da bulundu.
Alexandria Troas antik kenti Herodes Attikus Hamamın merkezinde yer alan kemerlerin alttan çelik konstrüksiyon ile desteklenmesi projesi kapsamında hamamın bu bölümünde statik açıdan sıkıntılı olan kemerlerin yıkılmasının önlenmesi için yapılan çalışmaları inceleyen Vali Orhan Tavlı, Alexandria Troas Kazı Başkanı Doç. Dr. Erhan Öztepe’ den çalışmalar hakkında bilgi aldı. 
Çanakkale, Ezine İlçesi, Dalyan köyü sınırları içerisinde yer alan MÖ 311’de kurulmuş olan Alexandria Troas 8 km’den daha uzun sur sistemine sahiptir. Surun içinde ve dışında yaklaşık 700 hektara yayılan kalıntıları ile Troas bölgesinin ve Anadolu’nun büyük antik yerleşimlerinden biri durumundadır. Antik kentin merkezi konumundaki Forum içinde bulunan Polygonal Yapı, Podyumlu Salon, Podyumlu Tapınak, Odeion, Kryptoportikus, Hellenistik Stoa ile antik kentin geneline yayılmış diğer yapılardan olan Herodes Attikus Hamamı, Nymphaion ve Doğu Kapısı, Tiyatro, Stadion görülebilir kalıntılardır. Çanakkale Boğazı’nın çıkışında yer alan antik yerleşim erken dönemlerden itibaren önemli bir liman yerleşimi olmuştur. Alexandria Troas bir Roma kolonisi olduktan sonra doğusundaki Çığrı Dağı çevresine yayılan Troas Graniti-Marmor Troadense’den imal edilmiş mimari malzemelerin İspanya’dan Lübnan’a oradan Kuzey Afrika’ya kadar olan tüm Akdeniz’e ihraç edildiği bir liman kentidir. MS 1. Ve 4. Yüzyıllar boyunca giderek büyüyen ve güçlü bir ekonomiye sahip olan Alexandria Troas bu tarihlerde nüfusu 100 bin civarına ulaşan bir yerleşimi yeridir. MS 4. Yüzyıl sonrası giderek zayıflayan ekonomisi ile küçülmeye başlayan antik kent MS 9. Yüzyılda büyük ölçüde terk edilmiştir.
Ülkemizin dünya çapındaki 5 büyük antik kent kazısına desteğiyle medeniyetin gün yüzüne çıkartılmasına katkıda bulunan İÇDAŞ’a, antik kentlerde yeni eserler, yaşam alanları ortaya çıkarken bunların korunmasına, yaşatılmasına ve tanıtılmasına yönelik faaliyetleri ve desteklerinden dolayı Çanakkale Valiliği olarak Teşekkür ediyoruz.

 

Alexandria Troas Kazı Alanında İÇDAŞ Minik Arkeologlarla Sosyal Sorumluluk Uygulaması
     Tarih: 01.08.2018

İÇDAŞ Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması kapsamında, yaşları 7 ile 17 arasında değişen çocuklar ve gençler Troya bölgesinde bulunan dünyaca ünlü antik kentler arasında yer alan Alexandria Troas’da  arkeolojik kazılara katıldılar.
İÇDAŞ Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması kapsamında Alexandria Troas antik kentindeki uygulamaya Vali Orhan Tavlı, Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna,  Alexandria Troas Kazı Başkanı Doç. Dr. Erhan Öztepe,  İÇDAŞ Sosyal Sorumluluklar Direktörü Suat Karataş, İÇDAŞ Spor Başkan Vekili Selma Tekin, Dalyan Köyü Muhtarı Sadi Çalıkoğu, Alexandria Troas Kazı ekibi ve çocuklar katıldı.
Alexandria Troas antik kentindeki uygulamaya katılan minik arkeologlarla sohbet eden Vali Orhan Tavlı, minik arkeologlarla birlikte kazı simülasyon alanındaki uygulama alanında çalışma yaptı.
“Tarih ve arkeolojik alanlar çocuklar ve gençlerle korunacak” sloganı ile Ülkemizin tarihi eser ve mirasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla İÇDAŞ A.Ş.  tarafından çocukları kapsayan sosyal sorumluluk projesinde Vali Orhan Tavlı “İçdaş Minik Arkeolog sosyal sorumluluk uygulamasını örnek bir proje olarak görüyoruz. Arkeolojik alanlara yönelik İÇDAŞ’ın desteği için teşekkür ediyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz tarihi mirası geleceğe taşıyacaklar.” dedi.
Çanakkale Biga’da çelik ve enerji üretim faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşlarından olan İÇDAŞ A.Ş. kültür hazinemize sahip çıkmaya devam ediyor. İÇDAŞ A.Ş. dünyada ilk kez 5 antik kent kazısına tek ve ana sponsor olarak Çanakkale’de bulunan Truva, Assos, Parion, Apollon Smintheion ve Alexandria Troas antik kent kazılarına destek veriyor.
Ülkemizin dünya çapındaki 5 büyük antik kent kazısına desteğiyle medeniyetin günyüzüne çıkartılmasına katkıda bulunan İÇDAŞ’a, antik kentlerde yeni eserler, yaşam alanları ortaya çıkarken bunların korunmasına, yaşatılmasına ve tanıtılmasına yönelik faaliyetleri ve desteklerinden dolayı Çanakkale Valiliği olarak Teşekkür ediyoruz.

 

Troya Yılı’nda Çanakkale’de yelkencilerin rüzgarı esti
     Tarih: 23.07.2018

Troya Yılı kapsamında İçdaş Spor Kulübü evsahipliğinde, Çanakkale’nin Karabiga sahilinde düzenlenen Uluslararası Barbarossa Cup Yelken Yarışları tamamlandı. Türkiye’nin güzide spor kulüplerinden 109 sporcunun yelken açtığı kıyasıya rekabetin yaşandığı yarışlar 14-20 Temmuz tarihleri arasında yapıldı.

Yarışlar, Türkiye Yelken Federasyonu ile işbirliği içinde, İÇDAŞ A.Ş. sponsorluğunda, Çanakkale Valiliği himayesinde, Biga Kaymakamlığı desteği,  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri ile koordinasyon içinde gerçekleştirildi.

Türkiye’nin dört bir yanından 109 sporcunun  katıldığı Barbarossa Cup Yelken Yarışları, Çanakkale’nin rüzgar ve denizinin sunduğu güzel atmosfer içinde, tarihi zenginliklerin tanıtımı eşliğinde, nesli tükenmek üzere olan Akdeniz foklarına da ev sahipliği yapan Karabiga’nın mavi bayraklı sahillerinde 14-20 Temmuz 2018 tarih aralığında düzenlendi.

Uluslararası Barbarossa Cup Yelken Yarışları boyunca gençler ülkemizin en güzel sahillerinde bir hafta boyunca kıyasıya yarışların yanı sıra kültürel gezilere katılarak, deneyim ve birikimlerini geliştirdiler.

Karabiga İçdaş Sporcu Evi’nde düzenlenen yarışlar Laser Radial, Laser 4.7, 420 ve RS:X Techno 293 sınıflarında yapıldı. Uluslararası Barbarossa Cup Yelken Yarışları 20 Temmuz tarihinde tamamlandı.
 
Uluslararası Barborossa Cup Yelken Yarışları’nda dereceye giren sporcular:

420 Genel
1)İda Aynımah Demir-Doğa Çıkman / İÇDAŞ Spor Kulübü Çanakkale
2)Alçin Subaşı-Ege Çikoğlu / ARM Urla Yelken Kulübü İzmir
3)Doğa Demirel-Duru Bayramoğlu / FB Doğuş Yelken Kulübü İstanbul

420 MIXED
1)Alçin Subaşı-Ege Çikoğlu / ARM Urla Yelken Kulübü İzmir
2)Dario Ergun-Elif Sayıl / FB Doğuş Yelken Kulübü İstanbul
3)Kerem Onat Tekin-Vesile Xülal Türkoğlu / İÇDAŞ Spor Kulübü Çanakkale
 
420 BAYAN
1)İda Aynımah Demir-Doğa Çıkman / İÇDAŞ Spor Kulübü Çanakkale
2)Doğa Demirel-Duru Bayramoğlu  / FB Doğuş Yelken Kulübü İstanbul
3)Lara Cindoğlu-Deniz Pala / Karşıyaka Yelken Şubesi

420 GENÇ U-19
1)İda Aynımah Demir-Doğa Çıkman İÇDAŞ Spor Kulübü Çanakkale
2)Alçin Subaşı-Ege Çikoğlu ARM Urla Yelken Kulübü İzmir
3)Doğa Demirel-Duru Bayramoğlu  FB Doğuş Yelken Kulübü İstanbul

420 JUNİOR U-17
1)Doğa Demirel-Duru Bayramoğlu  / FB Doğuş Yelken Kulübü İstanbul
2)Fatih Tüfekçi-Cemil Mutoğlu / İÇDAŞ Spor Kulübü Çanakkale
3)Lara Cindoğlu-Deniz Pala / Karşıyaka Yelken Şubesi

420 JUNİOR U-17 KIZ
1)Doğa Demirel - Duru Bayramoğlu  / FB Doğuş Yelken Kulübü İstanbul
2)Lara Cindoğlu - Deniz Pala / Karşıyaka Yelken Şubesi
3)Gökçe Avcı - Begüm Su / Aydın Göztepe Yelken Şubesi İzmir

LASER  4.7 Genel
1)Arda Aslan - Sinop Karadeniz yelken kulübü Sinop
2)Mithat Mete Metehan - Arm Urla Yelken İzmir
3)Alp Çökmez - Sinop Karadeniz yelken
4)Ege Batmaz - Sinop Karadeniz yelken
5)Ateş Mercan - Göztepe Yelken Şubesi

LASER 4.7 Kız
1)Aslı Akbeniz - Göztepe Yelken Şubesi
2)Dora Çınar - Göztepe Yelken Şubesi
3)Defne Danışmend - Galatasaray Yelken

Laser 4.7 Junior
1)Mithat Mete Metehan - ARM Urla Yelken
2)Arda Ayyıldız Bayraktar - Tekirdağ Yelken
3)Aslı Akbeniz - Göztepe Yelken Şubesi

LASER Radial Genel
1)Buket Aslan - İÇDAŞ Spor Kulübü
2)Erdem Taşkoparan - Tekirdağ Yelken
3)Aleyna Durmaz - İÇDAŞ Spor kulübü

LASER Radial Bayan
1)Buket Aslan-  İçdaş Spor Kulübü
2)Aleyna Durmaz- İÇDAŞ Spor kulübü
3)Büşra Koç - Ayvalık Yelken

LASER Radial Genç
1)Erdem Taşkoparan - Tekirdağ Yelken
2)Aleyna Durmaz - İÇDAŞ Spor kulübü
3)Emircan Uz - İÇDAŞ Spor kulübü

TECHNO 293 U15 GENEL
1)Yaman Kayacık - İÇDAŞ Spor Kulübü
2)Mustafa Göktuğ Koçak - Balıkadamlar Spor Kulübü
3)Sezer Tuğçe Akyıldız - İÇDAŞ Spor Kulübü

TECHNO 293 U 15 KIZ
1)Sezer Tuğçe Akyıldız

TECHNO 293 U17 GENEL
1)Kerim Sahir Giritlioğlu -  GS Spor Kulübü
2)Miray Şakı - İçdaş Spor Kulübü
3)Nehir Helvacıoğlu-  İçdaş Spor Kulübü

TECHNO 293 U 17 KIZ
1)Nehir Helvacıoğlu - İçdaş Spor Kulübü
2)Ayşe Zeynep Türkoğlu  - İçdaş Spor Kulübü
3)Merve Vatan - İçdaş Spor Kulübü

RS:X 8.5
1)Jeremy Berke Zalma - Galatasaray Spor Kulübü
2)Berkin Berberoğlu - İçdaş Spor Kulübü

RS:X9.5
1)Rasim Yaşar – ARM Urla Yelken Kulübü

 

“Uluslararası Barbarossa Cup” İÇDAŞ Spor ev sahipliğinde başlıyor
     Tarih: 12.07.2018

Su sporlarında Türkiye’nin önde gelen kulüplerinden İÇDAŞ Spor Kulübü, Troya Yılı kapsamında “Uluslararası Barbarossa Cup Yelken Yarışları”na ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin güzide kulüplerinden 109 sporcu 14-20 Temmuz 2018 tarihleri arasında Çanakkale’nin Karabiga sularında şampiyonluk için yelken açacak.

Türkiye Yelken Federasyonu resmi yarış programında olan Uluslararası Barbarossa Cup, 14 Temmuz 2018 Cumartesi günü Çanakkale’nin Karabiga sahilinde İÇDAŞ Spor Yelken Okulu tesislerinde başlıyor. RS:X-TECHNO 293-420-LASER sınıflarına açık olarak yapılacak Barbarossa Cup yelken yarışlarına katılan bütün takımların   konaklama, ulaşım, yemek, ören yerleri gezileri ülkemizin önde gelen ağır sanayi kuruluşu İÇDAŞ A.Ş. sponsorluğunda karşılanıyor.

14-20 Temmuz 2018 tarihleri arasında  İçdaş Spor Kulübü ev sahipliğinde Karabiga ‘da düzenlenecek olan yarışlar Troya Yılı kapsamında Türkiye Yelken Federasyonu ile işbirliği içinde, İÇDAŞ A.Ş. sponsorluğunda, Çanakkale Valiliği himayesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri ile koordinasyon içinde gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin güzide 19 kulübünden 109 sporcu ve teknik ekibi yarışlara katılıyor.

Troya Yılı etkinlikleri çerçevesinde, Çanakkale’nin rüzgar ve denizinin sunduğu güzel atmosfer içinde sporcuların keyifli mücadelesi 20 Temmuz 2018 akşamına kadar mavi bayraklı sahillerimizden olan Karabiga’da sergilenecek.


Uluslararası Barbarosso Cup Yelken Yarışları Etkinlik Programı :

14 Temmuz 2018 Cumartesi
10:00 Kesin Yarış kayıtlarının açılışı,
17:00 Karabiga (İskele Meydanı)Açılış Seremonisi
15 Temmuz 2018 Pazar  
15 Temmuz Şehit ve Gazilerini anma - 11:00 Birinci gün ilk startı
16 Temmuz 2018 Pazartesi
11:00 İkinci gün ilk startı
17 Temmuz 2018 Salı
17:00 Troya Antik Kentinde resmî açılış,
20:00 Çanakkale Kordon Sporcu Korteji ve Folklor          
18 Temmuz 2018 Çarşamba
11:00 Üçüncü gün ilk startı      
19 Temmuz 2018 Perşembe
11:00 Dördüncü gün ilk startı
20 Temmuz 2018
11.00 Cuma Beşinci gün ilk startı,
17:00 Karabiga İçdaş Sporcu Evi Ödül Töreni / Kapanış Seremonisi

Yarışlara katılan kulüpler:
Göztepe Sailing
ARM Urla Yelken Kulübü
Bodrum Modalılar Yelken Kulübü
Yalıkavak Yelken Kulübü
Sinop Karadeniz Yelken İhtisas Kulübü
Fenerbahçe Doğuş Yelken
Lapseki Yelken Kulübü
Güney Ege Yelken Kulübü
Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü
Ankara Yelken Kulübü
Galatasaray Spor Kulübü
Türk Balıkadamlar Spor Kulübü
Derince Yelken Kulübü
Burhaniye Yelken Kulübü
Karşıyaka Yelken Kulübü
Ayvalık Yelken Kulübü
Foça Yelken İhtisas Kulübü
Çanakkale Yelken Kulübü
İçdaş Spor Kulübü

 

Dev uçak gemisi geliyor
     Tarih: 30.06.2018

Türkiye büyük ebatlı uçak gemisi yapmak için ilk adımı Çanakkale’de atıyor. İÇDAŞ, Çanakkale’deki tersanesinde dünyanın en büyükleriyle yarışacak uçak gemisi için 50 milyon dolarlık yatırıma başladı.

Türkıye'nın savunmada yerli ve milli atağına özel sektörden büyük destek geliyor. Savunma sanayisinde yerlilik oranını 2002'den bu yana yüzde 20'den 65'e çıkaran Türkiye, uçak gemisi yapmanın ilk adımı olan kuru havuz yatırımı için harekete geçti. Türkiye'nin önde gelen tersanelerinden İÇDAŞ'ın Çanakkale'deki tesislerinde yapılacak olan kuru havuz, 370 metre boyunda ve 70 metre eninde olacak. Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırım bedeliyle başlayan havuz projesi bittiğinde Türkiye'nin en büyük uçak gemisinin yapılabilmesi için önemli bir aşamaya geçilmiş olacak. İÇDAŞ A.Ş. Genel Müdürü Bülend Engin, Türkiye'nin uçaktan füzeye kadar her alanda yaptığı milli savunma sanayisi atılımına uçak gemisi yapılabilecek kuru havuzla katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

BOYU 370, ENİ 70 METRE OLACAK
Engin, "Türkiye'nin milli savunma stratejisi anlayışı içinde İÇDAŞ tersanesinde uçak gemisi inşası için hazırlıklar yapılıyor. Hâlen yapılan gemiler var ama bu dünyanın en büyük uçak gemilerinden birini yapabilecek kapasitede olacak. Türkiye'de şu anda 370 metre boyunda ve 70 metre genişliğinde kuru havuz yok. Bunun inşasına başlandı. 2019 yılı yaz aylarında tamamlanması planlanan kuru havuzun bitmesiyle birlikte Türkiye'nin en büyük uçak gemisi İÇDAŞ tersanesinde inşa edilebilecek. Deniz içinde inşası devam eden uçak gemisi kuru havuzu, İÇDAŞ'ın kendi özkaynakları ve teknik imkânları ile yapılıyor. Maliyeti 50 milyon doları bulacak olan tesiste, Türkiye'nin en büyük talaşlı imalathanesi kurulacak. Uçak gemisi inşası ile yeni istihdam olanağı da ortaya çıkacak" dedi. Projenin Türkiye'nin önemli bir eksikliğini gidermek için düşünüldüğünü söyleyen Engin, "Bunu yapabilecek mühendise ve teknolojik altyapıya sahibiz. Bu yatırım daha şimdiden bin kişilik istihdam yaratacak" diye konuştu. Tesisin İÇDAŞ'ın Çanakkale'nin Biga ilçesindeki Değirmencik tesislerinde yapılacağını söyleyen Bülend Engin, ayrıca tersanede Türkiye'nin milli projesi olan Türk Yıldızı'na ilk kosterin de üretildiğini belirterek, şöyle konuştu: "Tamamen Türk mühendislerin projesiyle ekonomik açıdan üst rekabet seviyesinde inşa edilen Türk Yıldızı kosterleri İÇDAŞ'ın kendi yüklerini taşımak için hizmete aldı. Genel kargo taşımacılık amaçlı 5000 DWT Türk Yıldızı kosteri ticari seferlerini başarıyla sürdürüyor. 83.12 metre uzunluğunda, 15.80 metre genişliğinde ve 2 bin 930 gros tonluk Türk Yıldızı-1 kosterinden sonra 3 koster daha suya indirildi. Türk Yıldızı-1, Türk Yıldızı-2, Türk Yıldızı-3 Türk Yıldızı-4 kosterleri Türk koster filosunun gençleşmesine de ön ayak oldu."

Londra'daki tohum merkezinin benzerini Çanakkale'de kuruyorlar
     Tarih: 11.06.2018

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinde faaliyet gösteren, Türkiye'nin ağır sanayi kuruluşlarından İÇDAŞ AŞ, Çanakkale'de tohum bankası kuracak.

Yerli tohum üretimi için ilk etabı 8 milyon liraya mal olacak İÇDAŞ Tohum Bankası ve Islah Merkezi'nin inşaatına Biga ilçesinde başlandı.

Çanakkale'de hayata geçirilecek merkez, özel sektörün kuracağı ilk tohum gen bankası olma özelliğini taşıyacak.

Şirketin Tarım İşletmeleri Müdürü Turgut Odabaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında, dünyadaki 10 önemli tohum bankasının incelendiğini, Londra ve Amsterdam'daki iki merkezin örnek alındığını söyledi.

İÇDAŞ Tohum Bankası ve Islah Merkezi'nin geçen yıl yürütülen çalışmaların sonucunda projelendirildiğini anlatan Odabaşı, Biga'da inşaatı süren merkezin tohumun zaman içinde tamamen millileşmesi için öncülük edeceğini dile getirdi.

Tesislerin ikinci ve üçüncü aşamasını tamamladıklarında sadece ülkenin değil, dünyanın en önemli tohum bankası ve ıslah merkezlerinden birine sahip olunacağını ifade eden Odabaşı, "Merkez milli tohumlar konusunda da bilimsel araştırmalara öncülük edecek. Merkezin fiziki kapasitesi ve teknik donanımı gelecek yıllarda ihtiyaç duyulduğu anda ek yatırımlarla artırılacak." dedi.

Bu çalışmanın şirketin "milli birlik" anlayışıyla projelendirildiğini vurgulayan Odabaşı, şöyle devam etti:
"Merkezimizde yüksek teknoloji donanımlı laboratuvarlar ve depolama ünitelerimiz olacak. Tohum korumak sanıldığından çok daha ciddi bir iştir. Sandığa konularak çeyiz gibi saklanamıyor. Depolama ünitelerimizin tohumların türüne göre iç ortamı minimum nem seviyesinde tutularak -20, -5 ve 5 derecelik farklı atmosferik koruma koşullarına sahip olacak. Böylece tohumlar sağlıklı ve uzun ömürlü şekilde saklanabilecek. Anadolu coğrafyası dünyanın en zengin gen varlığına sahip. Bu zenginliğimize sahip çıkmayı ve onu korumayı milli bir görev biliyoruz. Anadolu tohumlarını güvence altına alarak geliştirmeyi ve milli tarımımızı yabancı ülkelere bağımlılıktan kurtarmayı hedefliyoruz. Dünyadaki bitkilerin dörtte biri gelecek 50 yıl içinde yok olma tehlikesiyle karşı karşı. Bu nedenle tohum bankalarının önemi gün geçtikçe artmakta. Bunun için adeta zamana karşı bir yarış içindeyiz."

Odabaşı, "Tohum bankası Akdeniz Havzası'nda olası kuraklığa karşı Nuh'un Gemisi, yani geleceğimizin sigorta poliçesi olacaktır. Sebze, meyve, hububat, sera bitkileri ve diğer bitki varlığında kendi tohumlarımızın patentine sahip olmamızın stratejik açıdan Türkiye için hayati önem taşıdığına inanıyoruz." diye konuştu.

Anadolu'ya ait yerel tahıl, baklagil, sebze ve endüstri bitkileri tohumlarının toplanarak bu merkezde muhafaza edileceğini söyleyen Odabaşı, "Toplanan bu tohumlar sadece muhafaza için değil ülkemiz çiftçisi için ekonomik değere sahip tohumluk üretimi için kullanılacak." dedi.

Odabaşı, merkezin tam kapasiteyle ekim ayında hizmete girmesinin planlandığını da sözlerine ekledi.

 

İçdaş Fen Lisesi ve İçdaş Anaokulu Açılış Töreni
     Tarih: 30.05.2018

Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşu İÇDAŞ A.Ş. toplumsal gelişim için de liderlik ediyor. İÇDAŞ A.Ş. Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşu olarak yüksek milli anlayışı ile memleketimizin eğitim öğretim hayatına desteğini sürdürüyor. İÇDAŞ A.Ş. eğitim öğretim hayatımıza yeni okullar kazandırmaya devam ediyor.

İÇDAŞ A.Ş. Biga’da kısa sürede inşaatlarını tamamladığı İÇDAŞ Fen Lisesi ve İÇDAŞ Anaokulu için açılış ve devir teslim töreni düzenlendi. Tören sonrası 6 bin kişinin katıldığı iftar yemeği programı yapıldı. İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin’in ev sahipliği yaptığı törene AK Parti Çanakkale milletvekilleri Bülent Turan ve Ayhan Gider, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Çanakkale Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir katıldı.

İÇDAŞ Fen Lisesi’nde düzenlenen törende konuşan Bülent Turan, Çanakkale’de çok önemli bir yatırımın daha hizmete girdiğini söyledi. Biga’nın Çanakkale’nin en büyük ilçelerinden biri olduğunu ifade eden Turan, “Çanakkale’nin en büyük ilçesinde bir fen lisesinin olmaması eksiklikti. Biga’da mutlaka bir fen lisesi olmalıydı ve şimdi bu güzide okulumuzu ilçemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Liseyi ve anaokulunu sağolsun İÇDAŞ yaptı. İÇDAŞ ailesine ve yöneticilerine teşekkür ediyoruz. Çanakkale hızla büyüyor. Gerek hükümetimizin gerekse özel sektörün bu konudaki çabaları ortada. Ortaya çok güzel eserler çıkıyor. Bu eserlerin başında da hepimizin çok önem verdiği bu eğitim kurumları geliyor. Evet Biga’ya böyle bir eser kazandırmak gerçekten çok anlamlı. Burada eğitim alacak öğrencilerimiz aydınlık geleceğin mimarı olacak. Emeği geçenleri tekrar kutluyorum.” dedi.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise İÇDAŞ’ın kurucusu ve sahibi olan Aslan ailesine ve genel müdürü Bülend Engin’e bu girişimlerinden dolayı teşekkür etti. Bu eğitim yuvalarında öğrenim görecek öğrencilerin Türkiye’nin geleceğini aydınlacağına işaret eden Tavlı, “Bu okulun yapılmasında, fikrinin oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yeni açılan İÇDAŞ Fen Lisesi’nde öğrenim görecek öğrencilerimize de öğrenim hayatlarında ülkemize ve milletimize temelleri bu okulda atılacak katkılarından dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin fen lisesi ve anaokulu açarak Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim ettiklerini belirterek, 11 Haziran pazartesi günü ise başka bir eğitim merkezi için temel atacaklarını şöyle anlattı: “Şunu da söyleyeyim ki ilk etapta 40 bin metrekareye, ikinci ve üçüncü etapları ile 100 bin metrekare kapalı alanı aşacak olan Mekatronik eğitim ağırlıklı Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lise Kampüsünün temel atma töreni için de gün sayıyor ve Allah’ın izniyle 11 Haziran Pazartesi günü temelini atacağız. Bir eğitim yuvamızı teslim ederken, diğerini de Çanakkalemiz’e kazandırmak için çalışıyoruz. İnşallah, teknik ve mesleki eğitime hizmet verecek olan bu kampusümüzün ikinci ve gerekirse üçüncü etaplarını da yapacağımızı buradan bildirmek istiyorum.”

İÇDAŞ’ın 2003 yılından beri Çanakkale’de teknik ve mesleki eğitim öğretim için okullar inşaa ederek, bakanlığa teslim ettiğini anlatan Bülend Engin, “Kalifiye eleman ve teknik adam yetiştirmenin gayreti içindeyiz. Çanakkale’de İÇDAŞ ruhuyla ortaya çıkan okullardan mezun olan ve tesislerimizden yetişen onbinlerce evladımız bu ülkenin ekonomisi için alın terlerini döküyorlar. Hedefimiz; insanımızın teknik becerilere ve eğitime sahip olarak; ülkemizin kalkınmasıdır.” dedi.

Bülend Engin, Çanakkale’ye hizmet etmek için Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi’nde 10.000 metrekare kapalı fuar alanı, esnaf için ise modern ticaret sitesi kazandırmak istediklerini belirtti. Bülend Engin şöyle devam etti: “Çanakkale Boğazı’nda mükemmel bir yat limanı ve ayrıca kruvaziyer iskelesi yapılması için elimizi taşın altına koyduk. Şehrimizin yöneticileri bilirler.. Birileri bu güzel hizmetlerin ortaya çıkmaması, Çanakkale’nin kazanmaması için mücadele etti ve ediyor. Olsun, gün gelecek Çanakkalemiz bütün engelleri aşacak ve bunlara da kavuşacaktır. Çünkü Troya 2018 Yılı gibi, Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi gibi emek verdiğimiz fikir ve projelerimiz bir avuç Çanakkale sevdalısının sahiplenmesiyle bugün gerçek oldu, gerçeğe dönüşüyor.”

200 milyon dolarlık yatırım
Bülend Engin, İÇDAŞ’ın 200 milyon dolarlık yatırım planını uyguladığını söyledi. Bu yatırımların başlangıçlarının yapıldığını ve geri dönülmez bir noktaya ulaştığını vurgulayan Bülend Engin şöyle konuştu: “Milli duruşumuz, vatan sevdamız, memleket aşkımızla bu yatırımları yapıyoruz. “Madem öyle işte böyle”… Evet, madem öyle işte böyle. Ülkemizin tekerine çomak sokmaya kalkışanlara biz yatırımlarımızla cevap veriyoruz. Çalışacağız, çok çalışacağız…Üreteceğiz, daha çok üreteceğiz…Birlik ve beraberlik içinde tek yürek tek vücut olarak dünyaya karşı duracağız. Ve bu birlik beraberliğin en büyük bayrağı da Çanakkale’den bu mübarek topraklardan 1915 ruhuyla dalgalanacak.”

Bülend Engin, İÇDAŞ’ın tersanecilikte hedef büyüttüğünü söyleyerek, Türkiye’nin en büyük boyuttaki uçak gemisinin yapımı için 50 milyon dolar maliyetli kuru havuz inşaasına başladıklarını ifade etti. Bülend Engin bu konuda şunları söyledi: “Tersanemizde hedefimizi büyüttük. İÇDAŞ olarak ülkemizin milli savunma sanayisi için harekete geçtik. En büyük boyuttaki uçak gemisinin yapımı için tersanemizde 50 milyon dolar yatırımla kuru havuz yapımına başladık. Allah’ın izniyle 2019 yılının yaz aylarında uçak gemisinin inşaası için hazır hale geleceğiz. Bu hizmetten de gurur duyuyoruz. Bu gurur sadece İÇDAŞ’a ait değildir. Bize ışık verenlere ve işte şu anda burada bizimle birlikte olan sizlere ve Çanakkaleliler’e aittir. Ülkemize karşı oynanan oyunlar bir bir bozulacak. Bu büyük milli mücadelede Türkiye kendi uçak gemisini kendi yapacak… Çanakkale bu milli gururu yaşayacak.”

Fen lisesi 1 yılda tamamlandı
Haziran 2017’de temeli atılan İÇDAŞ Fen Lisesi bir yılda tamamlandı. İÇDAŞ Anaokulu ise 8 ayda tamamlanarak hizmete hazır hale geldi.
Biga’da önümüzdeki 2018-2019 eğitim öğretim yılında evlatlarımızın ders göreceği İÇDAŞ Fen Lisesi 14 bin metrekare kapalı alana sahip. 480 öğrenci kapasiteli lisede 24 derslik bulunuyor. 24 dersliğe ilave olarak okulda son teknolojilerle donatılmış 3 laboratuvar, 1 adet kapalı eğitim salonu da yer alıyor. Lisede 1 kütüphane ile 1 adet de açık basketbol sahası bulunuyor.
Biga’nın çalışan annelerine derman olması için İÇDAŞ Anaokulu’nda 160 çocuğumuz barınabilecek. Çocuklarımıza ev konforunda hazırlanan anaokulunun kapalı alanı 1250 metrekare. 2 kat artı 1 bodrum kattan oluşan binada 4 derslik bulunuyor. Çocukların eğlenerek öğrenmeleri için de 2 faaliyet alanı yer alıyor. Bodrum katta mutfakla birlikte 1 genel yemekhane hizmet veriyor.
Açılış ve devir teslim töreni sonrası açık havada iftar organizasyonu yapıldı. Ramazan ayının birlik ve beraberlik ruhunun sergilendiği iftar yemeği buluşmasına 6 bin vatandaş katıldı.

Genel Müdürümüz Sayın Bülend Engin'in Açılış Töreni Konuşması
     Tarih: 29.05.2018

Sayın Valim,
Sayın Milletvekillerim,
Sayın Kaymakamım,
Sayın Belediye Başkanım,
Devletimizin Değerli Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın sayın temsilcileri, Sayın basın mensupları, Bu güzel buluşmaya katılan sayın hazirun,

Bu mübarek Ramazan gününde hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Yüce Allah’ın ilk emri “oku”…
ve bir ayetinde de diyor ki “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?”

Okumak ve bilmek bizim öncelikli hedefimiz.
Bu bakış açısıyla İÇDAŞ olarak biz eğitim ve öğretim hayatımıza verdiğimiz desteği canı gönülden sürdürüyoruz.

Paylaşmanın yüce mertebesinin de farkında olarak “Veren el; alan elden üstündür” hadisini şiar edinerek; üzerimize düşen ne varsa; layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz.

Bugün burada İÇDAŞ Fen Lisesi ile İÇDAŞ Anaokulu ‘nun teslim töreni için bir araya geldik.

Bu güzel buluşmaya katılan sizlere ve katılamasa da mesajlarıyla, selamlarıyla bizlerle olduklarını ileten başta devletimizin temsilcilerine, yöneticilerine ve tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Sayın valim, milletvekillerim ve değerli hazirun,
Bu hizmetlerin ortaya çıkmasını sağlayan İÇDAŞ’ı bu memlekete kazandıran, memleket sevdalısı Aslan ailesini ayrıca selamlıyor ve gönülden teşekkürlerimizi iletiyorum.

Kimi dostlarımız diyor ki “Çanakkale’nin her yerinde İÇDAŞ adını görüyoruz”… Bu sözler bize onur veriyor ve şevkimizi arttırıyor.

Bizim şevkimiz arttıkça şu mübarek topraklara, Çanakkalemiz’e olan katkımız da çoğalıyor.

Bugün burada modern donanımlı bir fen lisesi ve anaokulunu teslim ediyoruz. Çanakkalemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun.

Şunu da söyleyeyim ki ilk etapta 40 bin metrekareye, ikinci ve üçüncü etapları ile 100 bin metrekare kapalı alanı aşacak olan Mekatronik eğitim ağırlıklı Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lise Kampüsünün temel atma töreni için de gün sayıyor ve Allah’ın izniyle 11 Haziran Pazartesi günü temelini atacağız.

Bir eğitim yuvamızı teslim ederken, diğerini de Çanakkalemiz’e kazandırmak için çalışıyoruz.

İnşallah, teknik ve mesleki eğitime hizmet verecek olan bu kampusümüzün ikinci ve gerekirse üçüncü etaplarını da yapacağımızı buradan bildirmek istiyorum.

İÇDAŞ, memleketimizin önde gelen ağır sanayi kuruluşlarındandır. Biz üretime, üretmenin kutsallığına inanırız.
Bu bakış açımızla da 2003 yılından beri Çanakkale’de teknik ve mesleki eğitim öğretim için üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmeye çalışıyoruz. Kalifiye eleman ve teknik adam yetiştirmenin gayreti içindeyiz.

İÇDAŞ, dışarıdan teknik adam, eleman transfer etmez. Kendi ihtiyacı olan bu elemanları kendi bünyesinde yetiştirir. Sertifikasını verir ve işini aşını paylaşır.

Bizde yetişen bu kıymetli ustalar, teknik elemanlar, teknisyenler yurdun her yanına da dağılır. Olsun gitsinler, kalanlar bizimdir. Memleketimize faydalı olsunlar, bu bize gurur verir.
Çanakkale’de İÇDAŞ ruhuyla ortaya çıkan okullardan mezun olan ve tesislerimizden yetişen onbinlerce evladımız bu ülkenin ekonomisi için alın terlerini döküyorlar. Hedefimiz; insanımızın teknik becerilere ve eğitime sahip olarak; ülkemizin kalkınmasıdır.
Biz Çanakkalemizin ve Çanakkale halkının kalkınmasını ve öne çıkmasını istiyoruz. Bunun için projeler üretiyor ve hayata geçiriyoruz. Kendimiz için değil Çanakkale için bu hizmetleri yapıyoruz.
İÇDAŞ özel okul, özel hastane yapmadı, yapmayacak. Yaptığımız okulları daima devletimize, Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettik.
Bakın İÇDAŞ’ın turizmle ilgili bir yatırımı, bir işi, kazancı yoktur. Ama buna rağmen Türkiye’nin dünya çapındaki 5 büyük arkeolojik kazısının tek destekçisiyiz. Dünyada bunun örneği de yok. 5 büyük kazıya destek olan dünyada başka bir kuruluş yok. Bundan da gurur duyuyoruz.
Truva, Assos, Apollon Smintheus, Parion, Alexandre Troas kazıları… Bu kazılar Çanakkale’de yapılıyor.
İstiyoruz ki ilimize daha çok turist gelsin. Esnafımız, insanımız turizmden gelir elde etsin. Çanakkale tanınsın ve kalkınsın istiyoruz.
Bunun için Organize sanayi bölgemize 10.000 m2 kapalı Fuar Alanı, esnafımıza modern bir Ticaret Sitesi kazandırmak istedik. Çanakkale Boğazı’nda mükemmel bir Yat limanı ve ayrıca Kruvaziyer iskelesi yapılması için elimizi taşın altına koyduk.
Şehrimizin yöneticileri bilirler.. Birileri bu güzel hizmetlerin ortaya çıkmaması, Çanakkale’nin kazanmaması için mücadele etti ve ediyor. Olsun, gün gelecek Çanakkalemiz bütün engelleri aşacak ve bunlara da kavuşacaktır.
Çünkü Troya 2018 Yılı gibi, Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi gibi emek verdiğimiz fikir ve projelerimiz bir avuç Çanakkale sevdalısının sahiplenmesiyle bugün gerçek oldu, gerçeğe dönüşüyor.
Değerli dostlar,
Çanakkalenin gençlerine çocuklarına sahip çıkıyoruz. Onlar için kurduğumuz su sporları kulübü ülkemizin gururu oldu. Dünya çapında şampiyon sporcular yetişiyor.
Yüzücülerimiz, yelkencilerimiz milli takım formasıyla ülkemizi temsil ediyor. Ve bu çocuklarımız bila bedelsiz olarak bu kulüpten yararlanıyorlar. Milli gururumuz olan bu gençlerimizi alınlarından öpüyorum.
“Almadan vermek Allah’a mahsustur”… Allah bize veriyor biz de Çanakkalemiz’le ve Çanakkaleliler’le paylaşıyoruz. İÇDAŞ, 200 milyon dolarlık yatırım planını uyguluyor. Bu yatırımların başlangıçları yapılmış ve geri dönülmez bir noktaya ulaşmıştır.
Milli duruşumuz, vatan sevdamız, memleket aşkımızla bu yatırımları yapıyoruz. “Madem öyle işte böyle”…
Evet, madem öyle işte böyle. Ülkemizin tekerine çomak sokmaya kalkışanlara biz yatırımlarımızla cevap veriyoruz.
Çalışacağız,
Çok çalışacağız…
Üreteceğiz,
Daha çok üreteceğiz…
Birlik ve beraberlik içinde tek yürek tek vücut olarak dünyaya karşı duracağız.
Ve bu birlik beraberliğin en büyük bayrağı da Çanakkale’den bu mübarek topraklardan 1915 ruhuyla dalgalanacak.

Bize ışık verenlerin liderliğinde memleketimiz için yepyeni hizmetlere imza atacağız.
Tersanemizde hedefimizi büyüttük. İÇDAŞ olarak ülkemizin milli savunma sanayisi için harekete geçtik.
En büyük boyuttaki uçak gemisinin yapımı için tersanemizde 50 milyon dolar yatırımla kuru havuz yapımına başladık.
Allah’ın izniyle 2019 yılının yaz aylarında uçak gemisinin inşaası için hazır hale geleceğiz.
Bu hizmetten de gurur duyuyoruz. Bu gurur sadece İÇDAŞ’a ait değildir. Bize ışık verenlere ve işte şu anda burada bizimle birlikte olan sizlere ve Çanakkaleliler’e aittir.
Ülkemize karşı oynanan oyunlar bir bir bozulacak. Bu büyük milli mücadelede Türkiye kendi uçak gemisini kendi yapacak… Çanakkale bu milli gururu yaşayacak.
Allah bunu herkese nasip etmez. Bu mübarek Ramazan gününde ne kadar şükretsek azdır.
Bugün eğitim yuvalarımızın teslimi için buradayız. Allah hepimize sağlık ve çalışma azmi versin, yarın inşallah uçak gemimizin ilk kaynağı için bir araya gelelim…
Sayın Valim, Sayın Vekillerim, kıymetli hazirun,
Bu sözlerle birlikte konuşmama son verirken, hepinizi saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.

 

İÇDAŞ'tan 10.000 Kişilik İftar Yemeği
     Tarih: 29.05.2018

 

İÇDAŞ’tan Çanakkale’ye Ulu Camii
     Tarih: 08.05.2018

Çanakkale’de dört yıl önce temeli atılan ancak yarım kaldığı için beton kütlesi haliyle akıbeti belirsiz şekilde bekleyen camiyi İÇDAŞ tamamlayacak. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü’ndeki 20 bin kişi kapasiteli caminin kaba inşaat halinde kalması Çanakkaleliler’i üzüyordu. İÇDAŞ’ın üstlendiği görev ile caminin iki yıl içinde ibadete açılması planlanıyor.

Türkiye ekonomisinin ağır sanayi alanındaki öncü kuruluşlarından İÇDAŞ, toplumsal sorumluluklarda da aktif görev almaya devam ediyor. İÇDAŞ, yarım kalan camii inşaatının tamamlanması görevini üstlendi. Bu konuda hazırlanan protokolü imzaladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü’ndeki 20 bin kişi kapasiteli, 6 minareli caminin tamamlanması için İÇDAŞ elini taşın altına koydu.

Caminin tamamlanmasına dair protokolün imza törenine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, İÇDAŞ Bülend Engin, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yücel Acer, Çanakkale Müftüsü Arif Gökçe, Terzioğlu Kampüsü Camii ve Yaşatma Derneği Başkanı Prof. Dr. Ünal Kızıl katıldılar. Çanakkale Boğazı’na hakim bir noktada bulunan caminin adı 18 Mart İÇDAŞ Ulu Camii olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın inşaatının tamamlanmasını İÇDAŞ’tan istediği 18 Mart İÇDAŞ Ulu Camii, 20 bin metrekare inşaat alanına ve 4 bin araç kapasiteli otoparka sahip olacak.

İÇDAŞ Bülend Engin “Kıymetli bir eseri, kentin sembolü olacak bir eseri şehitler diyarı Çanakkale’ye kazandıracağımız için gururluyuz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın böylesine mübarek ve değerli mekanın tamamlanması vazifesine bizi layık bulması, bizi şereflendirdi. Onur duyduk. Şehit kanlarıyla sulanan bu topraklara bir eser bırakmak bizim için ayrı bir anlam taşıyor.” dedi.

18 Mart İÇDAŞ Ulu Cami, 16’ıncı yüzyılın estetiği ile 21’inci yüzyılın teknolojisi birleştirilerek inşa edilecek. Mimarisi Çanakkale ruhuyla ve fiziki yapısıyla örtüşecek olan camii tamamlandığında şehrin önemli anıt eserlerinden biri olacak. Ezan sesi camiideki altı adet, iki şerefeli minarelerden yükselecek. Camide İslami kültür sanat alanında eğitim, kurs ve sergilerin düzenleneceği salonlar olacak. Camii eğitim külliyesi bakışıyla ele alınarak işlevsellik kazandırılacak.

22 kubbe ile kare formunda tasarlanan avlu kısmına üç farklı yönden kapılar ile ulaşılacak. Ana mekanda 26.30 metre çapında planlanan kubbe 39 metre yüksekliğe sahip olacak. Kubbeyi 4 adet fil ayağı sütun taşıyacak. Ana kubbe 15.50 metre çapında dört adet yarım kubbe ile desteklenecek. Yarım kubbelerden on iki adet küçük kubbelere geçiş sağlanarak iç mekandaki derinlik ve yükseklik algısı sağlanacak.

İÇDAŞ'a Düşük Karbon Kahramanı Ödülü
     Tarih: 02.05.2018

İÇDAŞ’ın çevreye duyarlılık prensibiyle çelik üretimi yapan Çanakkale’nin Biga ilçesindeki Değirmencik Entegre Tesisleri, “Düşük Karbon Kahramanı” ünvanını aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı liderliğinde Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından düzenlenen “Düşük Karbon Kahramanları Ödülü” İÇDAŞ’a verildi.

İÇDAŞ Değirmencik Entegre Tesisi, üretim ve sonrasında ortaya çıkan karbon salınımında dünya çapında örnek olarak gösterilerek, V. İstanbul Karbon Zirvesi’nde ödüllendirildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen V.İstanbul Karbon Zirvesi’nde “Düşük Karbon Kahramanları Ödülü” İÇDAŞ Çelik Tesisleri Müdürü Rüstem Çağrı Ünzal’a verildi.

Dünya çapında örnek tesisler
İÇDAŞ, “Düşük Sera Gazı Emisyonlu İnşaat Çeliği Üretimi” başlığıyla değerlendirildi. “Düşük Karbon Kahramanı Ödülü” hakkında konuşan Rüstem Çağrı Ünzal “İÇDAŞ’ın doğaya ve çevreye saygılı üretim anlayışı, çelik üretiminde karbon kaynaklı enerji tüketimimizin düşüklüğü ödüllendirildi. Ülkemizin en düşük sera gazı emisyonlu çeliğini üretiyoruz. Haddehanelerimizde 1 ton çelik üretimine karşılık atmosfer salınan sera gazı miktarı 78 kg/t.çelik’tir. Bu rakam dünya çelik üretiminde 200 kg.CO2/t.çelik’in üzerindedir. Enerjinin etkin verimli kullanımı alanında yürüttüğümüz çalışmalar bizi daha düşük sera gazı emisyonuna yönlendirirken, birim ürün başına enerji tüketimimizi azaltarak üstün bir rekabet gücü de sağlıyor. Bu da sürdürülebilir büyümemize güç katıyor. Hayata geçirdiğimiz projelerle ile yaklaşık 3,5 Milyon ton olan çelik üretimimizde rakiplerimize oranla 484 bin ton daha az sera gazı açığa çıkardık“ dedi.

Tesisler AB referanslı
İÇDAŞ Çelik Tesisleri Müdürü Rüstem Çağrı Ünzal, Değirmencik Entegre Tesisi’nin, İÇDAŞ’ın ülkemize kazandırdığı en büyük çelik tesislerinden biri olduğunu söyledi. Ünzal “Tesislerimizde bir günde 12.000 tonun üzerinde çelik hurdasını en ileri teknolojiler kullanılarak ergitiyor ve çelik ürünleri haline getiriyoruz. Üretim tesislerimizi kurduğumuz ilk aşamadan itibaren daima insanı ve ekosistemi gözeterek yatırım yapıyoruz. Tesislerimizde kullanılan üretim teknikleri Avrupa Birliği tarafından yayınlanan Uygulanabilir En İyi Teknikler Referans Dokümanlarına uyumlu. Enerji verimliliği yüksek temiz ve çevreci üretim teknikleri kullanıyoruz” diye konuştu.

TURMEPA'dan Veda Çalıştayı
     Tarih: 29.03.2018

TURMEPA’nın Çanakkale’de MITSUI & CO., Ltd. Çevre Fonu Hibesi ve İÇDAŞ A.Ş. desteğiyle 2 yıldan bu yana devam eden “Çanakkale Deniz Aşıkları - Çanakkale İçin Mavi Adım” projesi  kapsamında tüm paydaşlarının katılımıyla  panel düzenlendi. Çanakkale Deniz Âşıkları Projesinin, boğaz sularındaki yolculuğu böylece sona erdi. Proje kapsamında 6 ilçede 3100 kişiye ulaşıldı.
 
Çalıştaya,  Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin,  Çanakkale Liman Başkanlığı’ndan araştırmacı Ramazan Yılmaz da katıldı.
 
Çanakkale Deniz Âşıkları Projesi ile 27 ay boyunca deniz yaşamı, karşılaştığı tehditler, atık yönetimi, Çanakkale Boğazı’nın coğrafi ve hukuki önemi gibi çevre konularında farkındalık oluşturulması amaçlandı. Öğretmen, muhtar ve balıkçılar başta olmak üzere 3000’i aşkın kişiye ulaşıldı.

Parion Hotel’de gerçekleştirilen çalıştaya; Deniz Temiz Derneği TURMEPA Genel Müdürü M. Akşit Özkural, İÇDAŞ A.Ş. Çevre Müdürü Barış Bora, belediye başkanları, sponsor firma temsilcileri, muhtarlar, balıkçılar katıldı.

Belediye başkanları, liman başkanı, üst düzey kurum temsilcileri, öğretim görevlileri başta olmak üzere bölge ve sektör yetkililerinin katıldığı çalıştayda; Çanakkale’nin yerel ve çevresel sorunları, sürdürülebilirlik açısından yapılması gerekenler, bu doğrultuda yapılan eylemler ve çözüm önerileri konuşuldu. Ardından 6 bölgeden toplantıya katılan proje paydaşlarının soruları panelistler tarafından cevaplandırıldı.
 
“İSTİYORUZ Kİ TURMEPA EMEKLİ OLSUN”
 
TURMEPA Genel Müdürü M. Akşit Özkural, “Çanakkale beni daima heyecanlandırmıştır çocukluğumdan beri. Toplumun değişik kesimlerinin hepsinin bir araya gelip de verdikleri mücadelenin bu kadar güzel bu kadar anlamlı olacağını umardık ama bu boyutta değildi. Bu tam bir başarı öyküsü oldu. Yapılan çalışmaların içinde halk, balıkçılar, köylüler, öğrenciler vardı. Tüm kurumlar destek verdi. Tüm toplum sıkılmış bir yumruk gibi bu projeyi benimsedi. Ne için çevre? Neden sular? Esasen insanlar oksijen üretim unsurunun ormanlar olduğunu söylerler. Ancak sular onlardan daha etkilidir. Bu yüzden aldığımız iki nefesten birini denizlerin sağladığı ilkesini benimsedik. Ne kadar çok sıvı ve katı atık toplarsak o kadar iyi değil. İnsanlarımızın denizleri kirletmemesi ve bizlere iş kalmaması ve TURMEPA’nın bu işten emekli olup elini eteğini çekmesi. Bu bizim en büyük idealimiz. Bunun için çocuklarımızı eğittik, eğitiyoruz. Bu çocuklar çevreye duyarlı insanlar olarak karşımıza çıkacaklar” dedi.
 
“ATIK SU TESİSLERİMİZ VAR, ŞANSLIYIZ”
 
İÇDAŞ A.Ş. Çevre Müdürü Barış Bora projenin kendilerine çok şey kattığını ifade ederek sosyal çevresel ekonomik tüm projelere destek verdiklerini söyledi. Müdür Bora, “Çanakkale boğazını kirleten tek kaynak Çanakkale değil aslında. Deniz trafiği kazalar ve kural dışı davranışlar. Dört ilçemizin 3 tanesinde atık su arıtma tesisleri işler durumda olduğu için şanslıyız. Proje boyunca tespit ettiğim şeylerden biri, plastik atığın çok fazla olması. Plastik kaynaklı kirliliğin çok fazla olması aslında plastiklerden kaynaklı. Plastikler çok uzun yıllar doğada kaybolmadan duruyor. Petrolden üretiliyor. Yok olduğunu sandığımızda bile yok olmuyor. Çanakkale çevresinde birçok köy çöplerle çevrili. Düğünlerde eskiden metal tabaklar kullanılırken son 10 yıldır plastik araç gereçler var. İşleri bitince onlar kamyona doldurulup bilinçlilerse çöp aracına ama değillerse götürüp en yakın dereye atılıyor ” diye konuştu.
 
 Çalıştay boyunca elde edilen çıktılar ilgili mercilerle paylaşmak için bildiri haline dönüştürüldü. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yürüttüğü “Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” kapsamında gerçekleştirilen fotoğraf çekimlerinden oluşan Hayalet Ağlar Sergisi de etkinlik süresince sergilendi. Konuşmalar, gün boyunca devam etti.

Çelik İhracatçıları Birliği İhracatın Yıldızlarını Ödüllendirdi
     Tarih: 20.03.2018

Çelik İhracatçıları Birliği'nin 2017 yılında en çok ihracat yapan firmaları ödüllendirdiği Çelik İhracatının Yıldızları töreninde; 
BÜYÜK ÖLÇEK EN ÇOK İHRACAT ARTIŞI KATEGORİSİ’n de 1.’lik
İNŞAAT ÇELİĞİ VE FİLMAŞİN İHRACATI KATEGORİSİ’n de 1.’lik
TÜM ÜRÜNLERDE EN ÇOK İHRACAT KATEGORİSİ’n de 2.’lik ödüllerini İÇDAŞ adına İhracat Müdürümüz Sayın Murat CEBECİOĞLU aldı.

Şirketimiz Kurucularından Sn.Necati ASLAN Hakkın Rahmetine Kavuşmuştur
     Tarih: 13.03.2018

Şirketimiz kurucularından Sn. Necati ASLAN Beyefendi bugün itibari ile  hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenaze Namazı 13/03/2018 Salı günü öğle namazını müteakiben Kasımpaşa Büyükpiyale Paşa Caminde kılınacak, merhumun defni Beşiktaş – Ulus Mezarlığında gerçekleştirilecektir. Acı kaybımızı elemle bildiririz.
İçdaş Çelik Enerji’nin LNG projesinin ÇED Raporu kabul edildi
     Tarih: 14.02.2018

İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş.’nin Entegre LNG Terminali (Sıvılaştırılmış Doğalgaz Depolama ve Gazlaştırma Tesisi, Platform İskele, Rıhtım) nihai ÇED raporu İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulundu ve nihai kabul edildi.
Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta 10 gün görüşe açılacak. Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınacak. Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilecek. Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 gün halkın görüşüne açılıp, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat edebilecek. Proje bedeli 775 milyon euro oldu.
Entegre LNG Terminali (Sıvılaştırılmış Doğalgaz Depolama ve Gazlaştırma Tesisi, Platform İskele, Rıhtım) projesi kapsamında kara tarafında (onshore) LNG depolama tanklarının yanı sıra (4×140.000 m3 veya 3×180.000 m3) boşaltma sırasında oluşacak buharı yöneten boil-off gaz kompresörü ve rekondanser, gazlaştırma ünitesi, ölçüm ve kokulandırma üniteleri ile BOTAŞ İletim Sistemine yapılacak yüksek basınç boru hattı, yangın istasyonu, idari ve teknik yönetim binaları gibi tesisler inşa edilecek.
Entegre LNG Terminali projesi iki aşama şeklinde inşa edilecektir. Birinci aşamada 2 adet LNG depolama tankı planlanıyor. İkinci aşamada ise 4 tank alternatifli durumda 2 tank daha 3 alternatifli durumda 1 tank daha ilave edilecek.
Proje kapsamında denizde (offshore) ise toplam 992 m uzunluğunda bir platform iskele, iskelenin 460 m’lik kısmında gemilerin yanaşıp boşaltım yapabileceği uygun özellikte bir rıhtım, rıhtımın üzerinde ise bağlama ve yanaşma dolfenleri ile yükleme platformu inşa edilecek. Ayrıca platform iskele üzerinde LNGC’lerin getirdiği LNG nin tesise iletimi için LNG boru hattı ile FSRU gemilerinde üretilen doğalgazın (DG) iletimi için DG boru hattı bulunacak.
Projenin inşaat döneminde yaklaşık 300 kişi çalıştırılacak olup, işletme döneminde ise 3 vardiya halinde toplam 180 kişinin çalıştırılması planlanıyor.

Türkiye Arkeoloji Tarihinde Bir İlk
     Tarih: 26.01.2018

Türkiye’nin arkeolojik kazı tarihinde ilk kez dünya çapındaki 5 büyük antik merkeze İÇDAŞ destek veriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetki ve kontrolünde süren kazılara Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşu İÇDAŞ tek ana destekçi olarak sosyal sorumluluk görevini yerine getiriyor.

Anadolu’nun medeniyet merkezleri arasında öne çıkan Çanakkale’de gün yüzüne çıkarılan dünya çapındaki 5 önemli antik kent merkezinde kazılar ve koruma faaliyetleri sürdürülüyor. Troia Antik Kenti, Assos Antik Kenti, Parion Antik Kenti, Apollon Smitheion Kutsal Alanı, Alexandria Troas Antik Kenti kazılarının başkanları İstanbul’da bir araya gelerek basın toplantısı düzenlediler. Tarihi kazıların başkanları İÇDAŞ’ın verdiği destek için teşekkür ederek, Türkiye’de ilk kez 5 antik kent merkezindeki faaliyetlere bir özel sektör kuruluşunun destek olduğunu vurguladılar.

Basın toplantısına Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar Dairesi Başkanı Köksal Özköklü, Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan,  Assos Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Caner Bakan, Parion Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş, Apollon Smintheus Kutsal Alanı Kazı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Özgünel, Alexandria Troas Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Erhan Öztepe, İÇDAŞ A.Ş. Sosyal Sorumluluklar Direktörü Suat Karataş katıldı.

İÇDAŞ A.Ş. Sosyal Sorumluluklar Direktörü Suat Karataş “İÇDAŞ’ın kültür ve tarihimize sponsorluğu 2008 yılında Parion Antik Kent kazılarıyla başladı. Bugün ülkemizin dünya çapında 5 büyük kazısının tek ana destekçisi olarak sosyal sorumluluk görevimizi yerine getiriyoruz. Apollon Smitheion Kutsal Alanı için 2011 yılında, Troia Antik Kenti kazıları için 2015 yılında, Assos Antik Kenti kazıları için 2016 yılında başlayan güçlü desteğimizi şimdi Alexandria Troas Antik Kenti için de veriyoruz. Alexandria Troas Antik Kenti için henüz bir kaç ay önce tek sponsor, tek destekçi olarak imzamızı attık.” dedi.

“Engelliler için özel gezi yolu”
İÇDAŞ’ın desteğiyle 2018 yılında Troya Antik Kenti’nde engellilerin tarihi alanı gezebilmeleri için özel bir yol yapılacak. Parion Antik Kenti faaliyetleri içinde ise Kemer Köyü’ndeki yıkık ilkokul binası “Kültür Evi”, Apollon Smintheion’da Gülpınar beldesindeki yıkık bir zeytin yağ fabrikası “Zeytinyağ Müzesi” olarak restore edilerek bölge turizmine kazandırılacak.

“Belgesel filmler hazırlanıyor”
Tarihi kazı alanlarında sürdürdükleri “Küçük Arkeologlar“ sosyal sorumluluk projesinin önemine vurgu yapan Suat Karataş şöyle devam etti: “Türkiye’nin kültür mirasına sahip çıkmayı amaçlıyoruz. Gerektiğinde işçi, gerektiğinde vinç, dozer gönderiyoruz. Gerektiğinde tarihi mekanın korunması için devasa kafesler hazırlıyoruz. Kazı alanlarına ait bilimsel yayınların hazırlanmasına ve yayımlanmasına destek oluyoruz. Belgesel filmler hazırlayıp kültür hayatımıza kazandırıyoruz. Bütün bunlarla birlikte çocukların ve gençlerin tarihi mekanlara olan ilgisini ve hassasiyetini geliştirmek için projeler uyguluyoruz. ‘Küçük Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Projesi’ ve ‘Tarihi Kentlerde Çocuklarla Seramik Uyguluması’ Türkiye çapında öne çıkan sosyal sormluluk uygulamaları oldu.”

“Özel sektör tarihi kazılara destek olmalı”
Apollon Smintheus Kutsal Alanı Kazı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Özgünel, tarihi kazılara verilen desteğin önemine değinerek şunları söyledi: “Kazıların sürdürüldüğü kentlerin şirketlerinin verdiği destekler çok önemli. Zeugma kazıları ülkemizde çok önemli bir ilke imza attı. Yabancı sermaye ile birlikte ülkemiz sanayi de büyük sponsor oldu. Acıdır yöresindeki sanayi kuruluşları  bu kazılara suyu bile esirgediler. Çanakkale Troas bölgesi kazılarını yapan kazı başkanları şanslılar. Çünkü arkalarında İÇDAŞ var. Bir özel sektör grubu, şimdiye kadar yapılmayanı, hiçbir çıkar beklemeksizin Çanakkale’deki 5 kazıya destek veriyor. Vinç isteyin yolluyor, alet edevat diyorsunuz geliyor. Ayni desteği her koşulda sağlıyor. Türkiye’de 5 kazıya sahip çıkan bir başka kuruluş yok.”

“Dronla çekim ekibi İÇDAŞ’tan”
Assos Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Caner Bakan, Assos’daki kazı çalışmalarında ihtiyaç duyulan işgücünün tamamının İÇDAŞ tarafından karşılandığını söyledi. Bakan destekle ilgili bazı örnekleri şu sözlerle paylaştı: “Ayrıca kazı ekibinin İaşe giderlerinin tamamı da buna dahildir. Kazı çalışmalarında ihtiyaç duyulan her türlü araç gereç ki buna son teknolojiye sahip bir çok teçhizat da dahil yine İÇDAŞ tarafından anında tedarik edilmektedir. Hava fotoğraflarımız İÇDAŞ’ın kendisi tarafından yetiştirilen personel tarafından çekilmektedir. Bu personel her yıl defalarca kez kazı alanımıza gelmekte ve önemli bir belgeleme aracı olan hava fotoğraflarını Assos kazı arşivine teslim etmektedir.”

“Gece görüş kameraları ile güvenlik”
 Parion Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş, 2008 yılından itibaren İÇDAŞ’ın desteğinin başlaması ile birlikte kazıların büyük ivme kazandığını söyledi. Prof. Dr. Vedat Keleş “Parion kazıları, restorasyon-konservasyon, proje, teknik altyapı ve sosyal sorumluluk alanlarında yeterli bir kazı haline geldi. İÇDAŞ’ın verdiği lojistik, teknik malzeme, teknik altyapı, insan gücü ve proje destekleri takdire şayan. Örneğin teknik altyapımızda internet erişimi, günün her saatinde arkeolojik malzemelerin çekiminin yapılabildiği fotoğrafhane, araziden ele geçen her türlü arkeolojik malzemenin aktif ve passif retorasyon ve konservasyonunun yapılabildiği restorasyon ve konservasyon laboratuvarı İÇDAŞ A.Ş.’nin destekleriyle oluşturuldu. Kazı alanının güvenliği için 9 adet gece görüş kameraları yerleştirildi.”

“Troia’ya mobil bilgilendirme geliyor”
Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, 2015 yılından itibaren İÇDAŞ’ın katkıları ile tarihi alanın bakım ve temizliğinin sağlandığını belirterek şöyle devam etti: “Troia’ya yakışır bir modern kazı evi inşaa edildi. Turistlerin ören yerini daha iyi anlamaları için Türkçe ve İngilizce broşürler bastırıldı. İngilizce bir Troia kitabı yayınlandı. Ören yeri çevre düzenleme projesi gerçekleştirildi. Bu çalışmalarda yeni dönemde ören yerinin ziyaretçi yolu ve bilgilendirme panoları tümüyle yenilecek, bir mobil bilgilendirme uygulamasının temeli de atılmış olacak. Ayrıca ören yerinde bedensel engelliler için biz gezi güzergahı oluşturulacak.”

Troia örenyerinin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınışının 20. yılı nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 Troia Yılı ilan edildi. Prof. Dr. Rüstem Aslan, bu kapsamda Çanakkale Valiliği koordinasyonunda pek çok ulusal ve uluslar arası projeler hayata geçirildiğini söyledi. Aslan, “Bu bağlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapımı gerçekleştirdiği Troia Müzesi’nin açılışının da 2018 yazında yapılacak olması çok büyük önem arz etmektedir. 2018 yılında Troia ören yerindeki bilimsel kazılar, ören yeri çevre düzenleme ve bilgilendirme sistemi uygulamaları Kültür ve Turzim Bakanlığı’nın izin ve maddi yardımlarıyla, İçdaş firmasının ana sponsorluğunda kesintisiz bir şekilde devam ettirilecektir” dedi. 

“Çok önemli teknik güce kavuştuk”
Alexandria Troas Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Erhan Öztepe, İÇDAŞ desteğiyle Alexandria Troas antik kentinde önemli projelere imza atılacağını belirterek şöyle konuştu: “Herodes Attikus Hamamı’nda destekleme projesi, Forum içi ve çevresinde önemli Hellenistik ve Roma yapılarının gün ışığına çıkarılması, Podyumlu Salon ve Polygonal Yapı gibi kazısı büyük ölçüde tamamlanmış yapıların koruma projelerinin hazırlanarak ziyaretçilerin ilgi ve bilgisine sunulması ileriye dönük olarak sponsorluk desteğiyle gerçekleştirilmek istenilen çalışmaların başında gelmektedir. İÇDAŞ sponsorluğu ile birlikte Alexandria Troas Kazılarının restorasyon ve konservasyon çalışmalarında çok önemli teknik güce ve finansal desteğe kavuşacağı görülmektedir.”

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş İçdaş Ailemiz İle
     Tarih: 15.01.2018

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş İçdaş Ailemiz İle

Çanakkale sanayisinde çatıdaki ilk GES
     Tarih: 05.01.2018

Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşlarından olan İÇDAŞ, yenilenebilir enerji üretiminde güneş enerjisi santralini (GES) devreye soktu. Rüzgar enerjisi santrali (RES) ve hidroelektrik santrali (HES) ile yenilenebilir enerji üretimini sürdüren İÇDAŞ, şimdi de GES ile sanayi üretiminde ilk adımı attı. Sanayi üretiminde çevreci yaklaşımıyla bilinen İÇDAŞ, güneş enerji santralini 30 Aralık 2017 tarihinde devreye soktu.

Çanakkale Biga Entegre Çelik Tesisleri’nde bulunan haddahane çatısında kurulan GES’in yıllık üretim miktarı 753.900 kWh. Çatıda 3742 metrekare alanı kaplayan 2300 adet güneş paneli, Çanakkale sanayisinde de bir ilk olarak öne çıktı. Çanakkale sanayi tesisleri arasında çatıda kurulan ilk GES olma özelliğine sahip oldu.

Sistem kapasitesi 550 kWe olan İÇDAŞ GES’in yıllık üretim miktarı 753.900 kWh. Bu miktar 250 haneli bir kasabanın yıllık elektrik ihtiyacına eş değer.

GES’ler karbondioksit sakınımlarıyla çevreci ve doğal hayatı koruyucu özillikleriyle öne çıkıyor. 452.213 kg/yıl karbondioksit sakınımı ile İÇDAŞ GES doğal hayata katkıda bulunacak.